08-22-18 Wed

Posted on 22, August 2018

in Racing Series ,


<!doctype html>

 

 

 

Buffalo
Harbor Sailing Club

2018 BHSC Wed
Night Series

0822 Wed
Drifter Series

M1
Fleet

Sailed:
3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 7, Scoring system:
Score by Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0808

0815

0822

Total

Rank

Plumb Bob

Sendor, Mike

Beneteau 36.7

1.00

1.00

1.00

3.00

1st

Summer Love II

Vaughan, Tom

C&C 34/36 XL

3.00

2.00

4.00

9.00

2nd

Flak

Horrigan, Bart

Andrews 30

2.00

3.00

5.00

10.00

3rd

Cold Duck

Schreiber, Frank

Swan 43

4.00

5.00

3.00

12.00

4th

Mr Pickwick

Hunt, Tom

Soverel 33

11.00 DNC

4.00

2.00

17.00

5th

Jolly Mon

Weiss, Paul

C&C 35-3

6.00 DNF

7.00

10.00 DNC

23.00

6th

Windependence

Egan, John

Catalina 38

8.00 DNS

6.00

10.00 DNC

24.00

7th

M2
Fleet

Sailed:
3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 10, Scoring system:
Score by Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0808

0815

0822

Total

Rank

Hideaway II

Zappo, Joe

C&C 32

1.00

5.00

2.00

8.00

1st

Avanti

Maywalt, Mike

C&C 29-2

4.00

3.00

5.00

12.00

2nd

Polonaise

Jurkowski, Wesley

C&C 27-3 Mk 5

2.00

12.00 DNC

1.00

15.00

3rd

Toy

Revzin, Dave

Catalina 30 TM

3.00

6.00

6.00

15.00

4th

Higher Power

Horth, Wendy

Colgate 26

12.00 DNS

1.00

3.00

16.00

5th

Zephyr

Kelly, Chuck

Catalina 30

12.00 DNS

2.00

4.00

18.00

6th

Ines

Stefanone, Mike

Beneteau 323

7.00 DNF

4.00

7.00

18.00

7th

Obsession

Dickhut, Chuck

Catalina 320 WK

5.00

7.00

9.00

21.00

8th

Boyhood Dream

Johnsen, Jonathan

Oday 322

12.00 DNS

12.00 DNC

8.00

32.00

9th

Stellar Wind

Desjardins, Chuck

Albin-Ballad 30

12.00 DNS

12.00 DNC

14.00 DNC

38.00

10th

M3
Fleet

Sailed:
3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 9, Scoring system:
Score by Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0808

0815

0822

Total

Rank

Dashing Wave

Massey, Ray

Mariner 32

1.00

1.00

1.00

3.00

1st

Haiku

Stewart, Gayle

Columbia 9.6

2.00

2.00

3.00

7.00

2nd

Summertime

Scherer, Chris

Ericson 27 IB

4.00

5.00

7.00

16.00

3rd

Temptress

Wright, Darren

Newport 27-3

9.00 DNS

4.00

4.00

17.00

4th

Luna Moth

Roetter, Joe

Redwing 30

9.00 DNS

10.00 DNC

2.00

21.00

5th

Deja Vu

Cardella, Art

Ranger 29

12.00 DNC

3.00

6.00

21.00

6th

Whiplash

Savakinas, Alan

Newport 28-2

3.00

10.00 DNC

12.00 DNC

25.00

7th

Anna

Robinson, Don

Newport 27-2 IB

12.00 DNC

10.00 DNC

5.00

27.00

8th

Lulu

Weedon, Michael

Ericson 27 IB

6.00 DNF

10.00 DNC

12.00 DNC

28.00

9th

S1
Fleet

Sailed:
3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 6, Scoring system:
Score by Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0808

0815

0822

Total

Rank

Sledge Hammer

Lewin, Tom

J-120

1.00

1.00

1.00

3.00

1st

Slider

Kitrenos, Jack

Farr 40

5.00 DNF

2.00

2.00

9.00

2nd

Storm Warning

Kuhn, Merrily

J-120

3.00

4.00

5.00 DNF

12.00

3rd

Game Plan

Grisko, Mike

Beneteau 40.7

2.00

6.00

5.00 DNF

13.00

4th

Damn Yankee

Johnson, Ted

Farr 47 Cus

7.00 DNS

5.00

3.00

15.00

5th

Vinyasa

Barry, Mike

J/111

10.00 DNC

3.00

5.00 DNF

18.00

6th

S1A
Fleet

Sailed:
3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 6, Scoring system:
Score by Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0808

0815

0822

Total

Rank

Sister

Tepas, Tom

J-35

2.00

1.00

2.00

5.00

1st

Myouri II

Johnson, Paul

J-105 ODR

1.00

4.00

1.00

6.00

2nd

Black Sheep

Masters, Adam

J-35

4.00

2.00

6.00

12.00

3rd

Republic

Augspurger, Diana

J-33

7.00 DNF

3.00

3.00

13.00

4th

Poison Ivy II

Kondziela, Jim

J-35

3.00

7.00 DNF

4.00

14.00

5th

Bada Bing

Nowak, Tom

J-41

5.00

5.00

5.00

15.00

6th

S2
Fleet

Sailed:
3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 6, Scoring system:
Score by Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0808

0815

0822

Total

Rank

The Fish

Schiavoni, Paul

J-29

1.00

1.00

1.00

3.00

1st

Blue Heron

Glass, Nori

Tartan 41

2.00

3.00

4.00

9.00

2nd

Polestar

Dobmeier, Bob

C&C 35-3

3.00

4.00

3.00

10.00

3rd

Abino Hawk

Rains, Peter

F-3

10.00 DNC

2.00

2.00

14.00

4th

Defiance

Baranyi, Andy

Beneteau 35s5

5.00 DNF

6.00 DNF

9.00 DNC

20.00

5th

Boris

Wittmann, Craig

Andrews 30

7.00 DNS

10.00 DNC

9.00 DNC

26.00

6th

S2A
Fleet

Sailed:
3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 9, Scoring system:
Score by Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0808

0815

0822

Total

Rank

Amazing Potato

Christensen, Eric

J-27

1.00

1.00

2.00

4.00

1st

Enchanted

Osinsky, Jodi

Hinkley 41 Competition

2.00

3.00

1.00

6.00

2nd

Mad Max

Ham, Dick

Laser 28

3.00

2.00

3.00

8.00

3rd

Dog Party

Redding, Jason

Pearson Flyer

4.00

7.00

4.00

15.00

4th

Swat

Potter, Bill

Pearson Flyer

5.00

4.00

7.00

16.00

5th

Zelda

Mueller, Charles

Optima 101

6.00

5.00

8.00

19.00

6th

Nightshade

Hutchison, Bob

J-27

9.00 DNS

6.00

6.00

21.00

7th

Seitz Seer

Seitz, Don

J-27

12.00 DNC

8.00

5.00

25.00

8th

RiffRaft

Cultrara, Mark

Pearson Flyer

12.00 DNC

9.00

13.00 DNC

34.00

9th

S3
Fleet

Sailed:
3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 9, Scoring system:
Score by Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0808

0815

0822

Total

Rank

Venture

Drew, Bill

Pearson 30

1.00

1.00

2.00

4.00

1st

Salsa

Weiss, Ed

J-24

2.00

2.00

1.00

5.00

2nd

CS-ta

Daley, Rob

CS 33

4.00

3.00

6.00

13.00

3rd

Foolish Pleasure

Barnhart, Bob

Express 30

3.00

5.00

5.00

13.00

4th

Zoar

Stoddard, Mark

C&C 34

5.00

4.00

4.00

13.00

5th

Orion

Gillman, Bob

C&C 27

6.00

6.00

8.00

20.00

6th

Sir Max

Conway, Brenden

SR MAX 21 Turbo

12.00 DNC

7.00

7.00

26.00

7th

Coyote

Beahan, Larry

C&C 29-2

12.00 DNC

12.00 DNC

3.00

27.00

8th

Send It

Galbraith, Matt

J-24

9.00 DNS

12.00 DNC

13.00 DNC

34.00

9th

S4
Fleet

Sailed:
3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 4, Scoring system:
Score by Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0808

0815

0822

Total

Rank

Irish Mist

Kinerk, Scott

C&C 25 OB

1.00

1.00

1.00

3.00

1st

Prickly Pete

Cady, David

C&C 24

2.00

8.00 DNC

2.00

12.00

2nd

Gotcha Again

Boyce, John

Cal 27-2 IB

5.00 DNS

2.00

7.00 DNC

14.00

3rd

Goat Boat

Anner, Jonathan

Grampian 22

8.00 DNC

3.00

7.00 DNC

18.00

4th

0822
– M1 Fleet

Start:
M1, Finishes: Finish time, Time: 18.20.00, Distance: 5.30, Course:
O(D)(N)(A)(Y), Wind dir: 350, Ave wind: 15

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

Plumb Bob

Sendor, Mike

Beneteau 36.7

19.13.58

0.53.58

0.46.33

1.00

1

Mr Pickwick

Hunt, Tom

Soverel 33

19.16.43

0.56.43

0.48.04

2.00

2

Cold Duck

Schreiber, Frank

Swan 43

19.21.25

1.01.25

0.49.30

3.00

3

Summer Love II

Vaughan, Tom

C&C 34/36 XL

19.18.38

0.58.38

0.50.25

4.00

4

Flak

Horrigan, Bart

Andrews 30

19.21.14

1.01.14

0.52.08

5.00

5

0822
– M2 Fleet

Start:
M2, Finishes: Finish time, Time: 18.20.00, Distance: 5.30, Course:
O(D)(N)(A)(Y), Wind dir: 350, Ave wind: 15

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

Polonaise

Jurkowski, Wesley

C&C 27-3 Mk 5

19.25.04

1.05.04

0.48.28

1.00

1

Hideaway II

Zappo, Joe

C&C 32

19.24.37

1.04.37

0.48.54

2.00

2

Higher Power

Horth, Wendy

Colgate 26

19.24.56

1.04.56

0.50.22

3.00

3

Zephyr

Kelly, Chuck

Catalina 30

19.28.21

1.08.21

0.51.08

4.00

4

Avanti

Maywalt, Mike

C&C 29-2

19.28.07

1.08.07

0.51.09

5.00

5

Toy

Revzin, Dave

Catalina 30 TM

19.29.06

1.09.06

0.51.47

6.00

6

Ines

Stefanone, Mike

Beneteau 323

19.29.03

1.09.03

0.53.41

7.00

7

Boyhood Dream

Johnsen, Jonathan

Oday 322

19.34.00

1.14.00

0.56.20

8.00

8

Obsession

Dickhut, Chuck

Catalina 320 WK

19.36.59

1.16.59

1.00.54

9.00

9

0822
– M3 Fleet

Start:
M3, Finishes: Finish time, Time: 18.15.00, Distance: 5.30, Course:
O(D)(N)(A)(Y), Wind dir: 350, Ave wind: 15

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

Dashing Wave

Massey, Ray

Mariner 32

19.25.07

1.10.07

0.47.51

1.00

1

Luna Moth

Roetter, Joe

Redwing 30

19.26.21

1.11.21

0.53.15

2.00

2

Haiku

Stewart, Gayle

Columbia 9.6

19.27.00

1.12.00

0.53.22

3.00

3

Temptress

Wright, Darren

Newport 27-3

19.33.59

1.18.59

0.59.49

4.00

4

Anna

Robinson, Don

Newport 27-2 IB

19.38.46

1.23.46

1.04.36

5.00

5

Deja Vu

Cardella, Art

Ranger 29

19.39.39

1.24.39

1.06.48

6.00

6

Summertime

Scherer, Chris

Ericson 27 IB

19.49.39

1.34.39

1.11.30

7.00

7

0822
– S1 Fleet

Start:
S1, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00, Distance: 7.30, Course:
O(D)(A)(D)(Y), Wind dir: 350, Ave wind: 15

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

Sledge Hammer

Lewin, Tom

J-120

19.56.53

1.11.53

1.06.25

1.00

1

Slider

Kitrenos, Jack

Farr 40

19.51.31

1.06.31

1.07.37

2.00

2

Damn Yankee

Johnson, Ted

Farr 47 Cus

19.52.32

1.07.32

1.09.22

3.00

3

Storm Warning

Kuhn, Merrily

J-120

 

DNF

 

5.00

4

Game Plan

Grisko, Mike

Beneteau 40.7

 

DNF

 

5.00

4

Vinyasa

Barry, Mike

J/111

 

DNF

 

5.00

4

0822
– S1A Fleet

Start:
S1A, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00, Distance: 7.30, Course:
O(D)(A)(D)(Y), Wind dir: 350, Ave wind: 15

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

Myouri II

Johnson, Paul

J-105 ODR

19.58.59

1.18.59

1.08.02

1.00

1

Sister

Tepas, Tom

J-35

19.58.24

1.18.24

1.09.38

2.00

2

Republic

Augspurger, Diana

J-33

20.00.44

1.20.44

1.10.31

3.00

3

Poison Ivy II

Kondziela, Jim

J-35

20.00.04

1.20.04

1.11.18

4.00

4

Bada Bing

Nowak, Tom

J-41

20.03.53

1.23.53

1.14.24

5.00

5

Black Sheep

Masters, Adam

J-35

20.03.57

1.23.57

1.15.11

6.00

6

0822
– S2 Fleet

Start:
S2, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00, Distance: 7.30, Course:
O(D)(A)(D)(Y), Wind dir: 350, Ave wind: 15

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

The Fish

Schiavoni, Paul

J-29

19.58.46

1.23.46

1.10.16

1.00

1

Abino Hawk

Rains, Peter

F-3

19.57.43

1.22.43

1.11.02

2.00

2

Polestar

Dobmeier, Bob

C&C 35-3

20.03.13

1.28.13

1.13.59

3.00

3

Blue Heron

Glass, Nori

Tartan 41

20.01.48

1.26.48

1.14.23

4.00

4

0822
– S2A Fleet

Start:
S2A, Finishes: Finish time, Time: 18.30.00, Distance: 5.30, Course:
O(D)(N)(A)(Y), Wind dir: 350, Ave wind: 15

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

Enchanted

Osinsky, Jodi

Hinkley 41 Competition

19.22.38

0.52.38

0.39.55

1.00

1

Amazing Potato

Christensen, Eric

J-27

19.23.58

0.53.58

0.43.06

2.00

2

Mad Max

Ham, Dick

Laser 28

19.26.28

0.56.28

0.44.33

3.00

3

Dog Party

Redding, Jason

Pearson Flyer

19.26.53

0.56.53

0.44.42

4.00

4

Seitz Seer

Seitz, Don

J-27

19.26.11

0.56.11

0.45.19

5.00

5

Nightshade

Hutchison, Bob

J-27

19.27.44

0.57.44

0.46.52

6.00

6

Swat

Potter, Bill

Pearson Flyer

19.30.03

1.00.03

0.47.52

7.00

7

Zelda

Mueller, Charles

Optima 101

19.30.42

1.00.42

0.49.02

8.00

8

0822
– S3 Fleet

Start:
S3, Finishes: Finish time, Time: 18.25.00, Distance: 5.30, Course:
O(D)(N)(A)(Y), Wind dir: 350, Ave wind: 15

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

Salsa

Weiss, Ed

J-24

19.26.02

1.01.02

0.45.56

1.00

1

Venture

Drew, Bill

Pearson 30

19.28.47

1.03.47

0.48.25

2.00

2

Coyote

Beahan, Larry

C&C 29-2

19.29.10

1.04.10

0.48.32

3.00

3

Zoar

Stoddard, Mark

C&C 34

19.28.26

1.03.26

0.50.11

4.00

4

Foolish Pleasure

Barnhart, Bob

Express 30

19.29.41

1.04.41

0.51.42

5.00

5

CS-ta

Daley, Rob

CS 33

19.31.03

1.06.03

0.52.32

6.00

6

Sir Max

Conway, Brenden

SR MAX 21 Turbo

19.31.08

1.06.08

0.53.09

7.00

7

Orion

Gillman, Bob

C&C 27

19.37.36

1.12.36

0.56.26

8.00

8

0822
– S4 Fleet

Start:
S4, Finishes: Finish time, Time: 18.15.00, Distance: 5.30, Course:
O(D)(N)(A)(Y), Wind dir: 350, Ave wind: 15

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

Irish Mist

Kinerk, Scott

C&C 25 OB

19.23.51

1.08.51

0.49.14

1.00

1

Prickly Pete

Cady, David

C&C 24

19.27.32

1.12.32

0.51.36

2.00

2

WWW.buffaloharborsailingclub.org

 

Sailwave
Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com