08-15-18 Wed

Posted on 16, August 2018

in Racing Series ,


<!doctype html>

 

 

 

Buffalo
Harbor Sailing Club

2018 BHSC Wed
Night Series

0815 Wed
Drifter Series

M1
Fleet

Sailed:
2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 7, Scoring system:
Score by Fleet

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

0808

0815

Total

Rank

52050

M1

Plumb Bob

Sendor, Mike

Beneteau 36.7

84

1.00

1.00

2.00

1st

142

M1

Summer Love II

Vaughan, Tom

C&C 34/36 XL

93

3.00

2.00

5.00

2nd

54959

M1

Flak

Horrigan, Bart

Andrews 30

103

2.00

3.00

5.00

3rd

6996

M1

Cold Duck

Schreiber, Frank

Swan 43

135

4.00

5.00

9.00

4th

51535

M1

Jolly Mon

Weiss, Paul

C&C 35-3

132

6.00 DNF

7.00

13.00

5th

31366

M1

Windependence

Egan, John

Catalina 38

137

8.00 DNS

6.00

14.00

6th

62036

M1

Mr Pickwick

Hunt, Tom

Soverel 33

98

11.00 DNC

4.00

15.00

7th

M2
Fleet

Sailed:
2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 10, Scoring system:
Score by Fleet

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

0808

0815

Total

Rank

319

M2

Hideaway II

Zappo, Joe

C&C 32

178

1.00

5.00

6.00

1st

710

M2

Avanti

Maywalt, Mike

C&C 29-2

192

4.00

3.00

7.00

2nd

4226

M2

Toy

Revzin, Dave

Catalina 30 TM

196

3.00

6.00

9.00

3rd

711

M2

Ines

Stefanone, Mike

Beneteau 323

174

7.00 DNF

4.00

11.00

4th

114

M2

Obsession

Dickhut, Chuck

Catalina 320 WK

182

5.00

7.00

12.00

5th

190

M2

Higher Power

Horth, Wendy

Colgate 26

165

12.00 DNS

1.00

13.00

6th

111

M2

Zephyr

Kelly, Chuck

Catalina 30

195

12.00 DNS

2.00

14.00

7th

585

M2

Polonaise

Jurkowski, Wesley

C&C 27-3 Mk 5

188

2.00

12.00 DNC

14.00

8th

1304

M2

Stellar Wind

Desjardins, Chuck

Albin-Ballad 30

200

12.00 DNS

12.00 DNC

24.00

9th

8253

M2

Boyhood Dream

Johnsen, Jonathan

Oday 322

200

12.00 DNS

12.00 DNC

24.00

9th

M3
Fleet

Sailed:
2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 8, Scoring system:
Score by Fleet

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

0808

0815

Total

Rank

8

M3

Dashing Wave

Massey, Ray

Mariner 32

252

1.00

1.00

2.00

1st

327

M3

Haiku

Stewart, Gayle

Columbia 9.6

211

2.00

2.00

4.00

2nd

27832

M3

Summertime

Scherer, Chris

Ericson 27 IB

262

4.00

5.00

9.00

3rd

714

M3

Whiplash

Savakinas, Alan

Newport 28-2

217

3.00

10.00 DNC

13.00

4th

687

M3

Temptress

Wright, Darren

Newport 27-3

217

9.00 DNS

4.00

13.00

5th

24149

M3

Deja Vu

Cardella, Art

Ranger 29

202

12.00 DNC

3.00

15.00

6th

168

M3

Lulu

Weedon, Michael

Ericson 27 IB

250

6.00 DNF

10.00 DNC

16.00

7th

117

M3

Luna Moth

Roetter, Joe

Redwing 30

205

9.00 DNS

10.00 DNC

19.00

8th

S1
Fleet

Sailed:
2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 6, Scoring system:
Score by Fleet

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

0808

0815

Total

Rank

52318

S1

Sledge Hammer

Lewin, Tom

J-120

45

1.00

1.00

2.00

1st

54770

S1

Slider

Kitrenos, Jack

Farr 40

-9

5.00 DNF

2.00

7.00

2nd

12066

S1

Storm Warning

Kuhn, Merrily

J-120

45

3.00

4.00

7.00

3rd

19283

S1

Game Plan

Grisko, Mike

Beneteau 40.7

48

2.00

6.00

8.00

4th

2001

S1

Damn Yankee

Johnson, Ted

Farr 47 Cus

-15

7.00 DNS

5.00

12.00

5th

116

S1

Vinyasa

Barry, Mike

J/111

39

10.00 DNC

3.00

13.00

6th

S1A
Fleet

Sailed:
2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 6, Scoring system:
Score by Fleet

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

0808

0815

Total

Rank

40099

S1A

Sister

Tepas, Tom

J-35

72

2.00

1.00

3.00

1st

677

S1A

Myouri II

Johnson, Paul

J-105 ODR

90

1.00

4.00

5.00

2nd

1511

S1A

Black Sheep

Masters, Adam

J-35

72

4.00

2.00

6.00

3rd

42689

S1A

Republic

Augspurger, Diana

J-33

84

7.00 DNF

3.00

10.00

4th

84567

S1A

Poison Ivy II

Kondziela, Jim

J-35

72

3.00

7.00 DNF

10.00

5th

10000

S1A

Bada Bing

Nowak, Tom

J-41

78

5.00

5.00

10.00

6th

S2
Fleet

Sailed:
2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 6, Scoring system:
Score by Fleet

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

0808

0815

Total

Rank

63314

S2

The Fish

Schiavoni, Paul

J-29

111

1.00

1.00

2.00

1st

5254

S2

Blue Heron

Glass, Nori

Tartan 41

102

2.00

3.00

5.00

2nd

41980

S2

Polestar

Dobmeier, Bob

C&C 35-3

117

3.00

4.00

7.00

3rd

51019

S2

Defiance

Baranyi, Andy

Beneteau 35s5

117

5.00 DNF

6.00 DNF

11.00

4th

84222

S2

Abino Hawk

Rains, Peter

F-3

96

10.00 DNC

2.00

12.00

5th

54991

S2

Boris

Wittmann, Craig

Andrews 30

99

7.00 DNS

10.00 DNC

17.00

6th

S2A
Fleet

Sailed:
2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 9, Scoring system:
Score by Fleet

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

0808

0815

Total

Rank

40448

S2A

Amazing Potato

Christensen, Eric

J-27

123

1.00

1.00

2.00

1st

122

S2A

Mad Max

Ham, Dick

Laser 28

135

3.00

2.00

5.00

2nd

2425

S2A

Enchanted

Osinsky, Jodi

Hinkley 41 Competition

144

2.00

3.00

5.00

3rd

31067

S2A

Swat

Potter, Bill

Pearson Flyer

138

5.00

4.00

9.00

4th

30625

S2A

Dog Party

Redding, Jason

Pearson Flyer

138

4.00

7.00

11.00

5th

40769

S2A

Zelda

Mueller, Charles

Optima 101

132

6.00

5.00

11.00

6th

40208

S2A

Nightshade

Hutchison, Bob

J-27

123

9.00 DNS

6.00

15.00

7th

144

S2A

Seitz Seer

Seitz, Don

J-27

123

12.00 DNC

8.00

20.00

8th

42128

S2A

RiffRaft

Cultrara, Mark

Pearson Flyer

138

12.00 DNC

9.00

21.00

9th

S3
Fleet

Sailed:
2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 8, Scoring system:
Score by Fleet

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

0808

0815

Total

Rank

10651

S3

Venture

Drew, Bill

Pearson 30

174

1.00

1.00

2.00

1st

3907

S3

Salsa

Weiss, Ed

J-24

171

2.00

2.00

4.00

2nd

3390

S3

CS-ta

Daley, Rob

CS 33

153

4.00

3.00

7.00

3rd

74208

S3

Foolish Pleasure

Barnhart, Bob

Express 30

147

3.00

5.00

8.00

4th

227

S3

Zoar

Stoddard, Mark

C&C 34

150

5.00

4.00

9.00

5th

87

S3

Orion

Gillman, Bob

C&C 27

183

6.00

6.00

12.00

6th

147

S3

Sir Max

Conway, Brenden

SR MAX 21 Turbo

147

12.00 DNC

7.00

19.00

7th

2516

S3

Send It

Galbraith, Matt

J-24

171

9.00 DNS

12.00 DNC

21.00

8th

S4
Fleet

Sailed:
2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 4, Scoring system:
Score by Fleet

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

0808

0815

Total

Rank

676

S4

Irish Mist

Kinerk, Scott

C&C 25 OB

222

1.00

1.00

2.00

1st

650

S4

Gotcha Again

Boyce, John

Cal 27-2 IB

204

5.00 DNS

2.00

7.00

2nd

32

S4

Prickly Pete

Cady, David

C&C 24

237

2.00

8.00 DNC

10.00

3rd

11

S4

Goat Boat

Anner, Jonathan

Grampian 22

237

8.00 DNC

3.00

11.00

4th

0815
– M1 Fleet

Start:
M1, Finishes: Finish time, Time: 18.20.00, Distance: 5.62, Course: OLWEG, Wind
dir: 250, Ave wind: 16

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

52050

M1

Plumb Bob

Sendor, Mike

Beneteau 36.7

84

19:21:56

1.01.56

0.54.04

1.00

1

142

M1

Summer Love II

Vaughan, Tom

C&C 34/36 XL

93

19:23:18

1.03.18

0.54.35

2.00

2

54959

M1

Flak

Horrigan, Bart

Andrews 30

103

19:27:38

1.07.38

0.57.59

3.00

3

62036

M1

Mr Pickwick

Hunt, Tom

Soverel 33

98

19:27:27

1.07.27

0.58.16

4.00

4

6996

M1

Cold Duck

Schreiber, Frank

Swan 43

135

19:35:33

1.15.33

1.02.54

5.00

5

31366

M1

Windependence

Egan, John

Catalina 38

137

19:38:34

1.18.34

1.05.44

6.00

6

51535

M1

Jolly Mon

Weiss, Paul

C&C 35-3

132

19:40:13

1.20.13

1.07.51

7.00

7

0815
– M2 Fleet

Start:
M2, Finishes: Finish time, Time: 18.20.00, Distance: 5.62, Course: OLWEG, Wind
dir: 250, Ave wind: 16

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

190

M2

Higher Power

Horth, Wendy

Colgate 26

165

19:33:33

1.13.33

0.58.06

1.00

1

111

M2

Zephyr

Kelly, Chuck

Catalina 30

195

19:41:32

1.21.32

1.03.16

2.00

2

710

M2

Avanti

Maywalt, Mike

C&C 29-2

192

19:41:45

1.21.45

1.03.46

3.00

3

711

M2

Ines

Stefanone, Mike

Beneteau 323

174

19:40:19

1.20.19

1.04.01

4.00

4

319

M2

Hideaway II

Zappo, Joe

C&C 32

178

19:40:46

1.20.46

1.04.06

5.00

5

4226

M2

Toy

Revzin, Dave

Catalina 30 TM

196

19:46:57

1.26.57

1.08.35

6.00

6

114

M2

Obsession

Dickhut, Chuck

Catalina 320 WK

182

19:52:27

1.32.27

1.15.24

7.00

7

0815
– M3 Fleet

Start:
M3, Finishes: Finish time, Time: 18.15.00, Distance: 5.62, Course: OLWEG, Wind
dir: 250, Ave wind: 16

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

8

M3

Dashing Wave

Massey, Ray

Mariner 32

252

19:35:55

1.20.55

0.57.19

1.00

1

327

M3

Haiku

Stewart, Gayle

Columbia 9.6

211

19:36:48

1.21.48

1.02.02

2.00

2

24149

M3

Deja Vu

Cardella, Art

Ranger 29

202

19:44:53

1.29.53

1.10.58

3.00

3

687

M3

Temptress

Wright, Darren

Newport 27-3

217

19:51:11

1.36.11

1.15.51

4.00

4

27832

M3

Summertime

Scherer, Chris

Ericson 27 IB

262

19:57:38

1.42.38

1.18.06

5.00

5

0815
– S1 Fleet

Start:
S1, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00, Distance: 7.63, Course: OLWLG, Wind
dir: 250, Ave wind: 16

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

52318

S1

Sledge Hammer

Lewin, Tom

J-120

45

20:05:01

1.20.01

1.14.18

1.00

1

54770

S1

Slider

Kitrenos, Jack

Farr 40

-9

19:59:03

1.14.03

1.15.12

2.00

2

116

S1

Vinyasa

Barry, Mike

J/111

39

20:07:27

1.22.27

1.17.29

3.00

3

12066

S1

Storm Warning

Kuhn, Merrily

J-120

45

20:08:18

1.23.18

1.17.35

4.00

4

2001

S1

Damn Yankee

Johnson, Ted

Farr 47 Cus

-15

20:02:22

1.17.22

1.19.16

5.00

5

19283

S1

Game Plan

Grisko, Mike

Beneteau 40.7

48

20:15:39

1.30.39

1.24.33

6.00

6

0815
– S1A Fleet

Start:
S1A, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00, Distance: 7.63, Course: OLWLG, Wind
dir: 250, Ave wind: 16

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

40099

S1A

Sister

Tepas, Tom

J-35

72

20:03:24

1.23.24

1.14.15

1.00

1

1511

S1A

Black Sheep

Masters, Adam

J-35

72

20:09:31

1.29.31

1.20.22

2.00

2

42689

S1A

Republic

Augspurger, Diana

J-33

84

20:11:23

1.31.23

1.20.42

3.00

3

677

S1A

Myouri II

Johnson, Paul

J-105 ODR

90

20:12:12

1.32.12

1.20.45

4.00

4

10000

S1A

Bada Bing

Nowak, Tom

J-41

78

20:20:01

1.40.01

1.30.06

5.00

5

84567

S1A

Poison Ivy II

Kondziela, Jim

J-35

72

 

DNF

 

7.00

6

0815
– S2 Fleet

Start:
S2, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00, Distance: 7.63, Course: OLMLG, Wind
dir: 250, Ave wind: 16

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

63314

S2

The Fish

Schiavoni, Paul

J-29

111

20:08:24

1.33.24

1.19.17

1.00

1

84222

S2

Abino Hawk

Rains, Peter

F-3

96

20:08:32

1.33.32

1.21.20

2.00

2

5254

S2

Blue Heron

Glass, Nori

Tartan 41

102

20:10:09

1.35.09

1.22.11

3.00

3

41980

S2

Polestar

Dobmeier, Bob

C&C 35-3

117

20:20:04

1.45.04

1.30.11

4.00

4

51019

S2

Defiance

Baranyi, Andy

Beneteau 35s5

117

 

DNF

 

6.00

5

0815
– S2A Fleet

Start:
S2A, Finishes: Finish time, Time: 18.30.00, Distance: 5.62, Course: OLWEG, Wind
dir: 250, Ave wind: 16

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

40448

S2A

Amazing Potato

Christensen, Eric

J-27

123

19:27:18

0.57.18

0.45.47

1.00

1

122

S2A

Mad Max

Ham, Dick

Laser 28

135

19:30:47

1.00.47

0.48.08

2.00

2

2425

S2A

Enchanted

Osinsky, Jodi

Hinkley 41 Competition

144

19:34:10

1.04.10

0.50.41

3.00

3

31067

S2A

Swat

Potter, Bill

Pearson Flyer

138

19:37:49

1.07.49

0.54.53

4.00

4

40769

S2A

Zelda

Mueller, Charles

Optima 101

132

19:38:17

1.08.17

0.55.55

5.00

5

40208

S2A

Nightshade

Hutchison, Bob

J-27

123

19:37:39

1.07.39

0.56.08

6.00

6

30625

S2A

Dog Party

Redding, Jason

Pearson Flyer

138

19:39:21

1.09.21

0.56.25

7.00

7

144

S2A

Seitz Seer

Seitz, Don

J-27

123

19:39:34

1.09.34

0.58.03

8.00

8

42128

S2A

RiffRaft

Cultrara, Mark

Pearson Flyer

138

19:52:00

1.22.00

1.09.04

9.00

9

0815
– S3 Fleet

Start:
S3, Finishes: Finish time, Time: 18.25.00, Distance: 5.62, Course: OLWEG, Wind
dir: 250, Ave wind: 16

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

10651

S3

Venture

Drew, Bill

Pearson 30

174

19:39:57

1.14.57

0.58.39

1.00

1

3907

S3

Salsa

Weiss, Ed

J-24

171

19:40:19

1.15.19

0.59.18

2.00

2

3390

S3

CS-ta

Daley, Rob

CS 33

153

19:41:38

1.16.38

1.02.18

3.00

3

227

S3

Zoar

Stoddard, Mark

C&C 34

150

19:41:32

1.16.32

1.02.29

4.00

4

74208

S3

Foolish Pleasure

Barnhart, Bob

Express 30

147

19:41:46

1.16.46

1.03.00

5.00

5

87

S3

Orion

Gillman, Bob

C&C 27

183

19:45:51

1.20.51

1.03.43

6.00

6

147

S3

Sir Max

Conway, Brenden

SR MAX 21 Turbo

147

19:44:54

1.19.54

1.06.08

7.00

7

0815
– S4 Fleet

Start:
S4, Finishes: Finish time, Time: 18.15.00, Distance: 5.62, Course: OALWEG, Wind
dir: 250, Ave wind: 16

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

676

S4

Irish Mist

Kinerk, Scott

C&C 25 OB

222

19:33:36

1.18.36

0.57.48

1.00

1

650

S4

Gotcha Again

Boyce, John

Cal 27-2 IB

204

19:34:04

1.19.04

0.59.58

2.00

2

11

S4

Goat Boat

Anner, Jonathan

Grampian 22

237

19:50:29

1.35.29

1.13.17

3.00

3

WWW.buffaloharborsailingclub.org

 

Sailwave
Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com