09-07-16 Wed

Posted on 8, September 2016

in Racing Series ,


<!doctype html>

Sailwave results for Buffalo Harbor Sailing Club at 2016 BHSC Wed Night
Series 2016

 

 

Buffalo
Harbor Sailing Club

2016 BHSC Wed
Night Series

0907 Wed

0907
– M1 Fleet

Start:
M1, Finishes: Finish time, Time: 18.20.00, Distance: 5.54, Course: OA14, Wind
dir: 250, Ave wind: 12

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

52050

M1

Plumb Bob

Sendor, Mike

Beneteau 36.7

84

19:21:25

1.01.25

0.53.40

1.00

1

62036

M1

Mr Pickwick

Hunt, Tom

Soverel 33

98

19:25:29

1.05.29

0.56.26

2.00

2

142

M1

Summer Love II

Vaughan, Tom

C&C 34/36 XL

93

19:30:07

1.10.07

1.01.32

3.00

3

31366

M1

Windependence

Egan, John

Catalina 38

137

19:38:17

1.18.17

1.05.38

4.00

4

0907
– M2 Fleet

Start:
M2, Finishes: Finish time, Time: 18.20.00, Distance: 5.54, Course: OA14, Wind
dir: 250, Ave wind: 12

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

319

M2

Hideaway II

Zappo, Joe

C&C 32

178

19:37:48

1.17.48

1.01.22

1.00

1

1304

M2

Stellar Wind

Desjardins, Chuck

Albin-Ballad 30

185

19:44:10

1.24.10

1.07.05

2.00

2

166

M2

For Pete’s Sake

Weinreich, Peter

C&C 27-3

188

19:45:26

1.25.26

1.08.04

3.00

3

190

M2

Higher Power

Horth, Wendy

Colgate 26

165

19:44:08

1.24.08

1.08.54

4.00

4

710

M2

Avanti

Maywalt, Mike

C&C 29-2

189

19:46:55

1.26.55

1.09.28

5.00

5

4226

M2

Toy

Revzin, Dave

Catalina 30 TM

196

19:48:52

1.28.52

1.10.46

6.00

6

111

M2

Zephyr

Kelly, Chuck

Catalina 30

201

19:52:43

1.32.43

1.14.09

7.00

7

40727

M2

Genesis

Gould, Dale

C&C 32

181

19:55:43

1.35.43

1.19.00

8.00

8

0907
– M3 Fleet

Start:
M3, Finishes: Finish time, Time: 18.15.00, Distance: 5.54, Course: OA14, Wind
dir: 250, Ave wind: 12

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

32

M3

Prickly Pete

Cady, David

C&C 24

248

19:38:01

1.23.01

1.00.07

1.00

1

1912

M3

Main Brace

Bailey, Michael

Catalina 27 OB

220

19:36:13

1.21.13

1.00.54

2.00

2

117

M3

Luna Moth

Roetter, Joe

Redwing 30

205

19:36:22

1.21.22

1.02.26

3.00

3

24149

M3

Deja Vu

Cardella, Art

Ranger 29

202

19:36:07

1.21.07

1.02.28

4.00

4

327

M3

Haiku

Stewart, Gayle

Columbia 9.6

211

19:39:45

1.24.45

1.05.16

5.00

5

4904

M3

Diversion

Noack, Joseph

Catalina 27

223

19:46:03

1.31.03

1.10.28

6.00

6

8

M3

Dashing Wave

Massey, Ray

Mariner 32

252

19:49:10

1.34.10

1.10.54

7.00

7

0907
– S1 Fleet

Start:
S1, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00, Distance: 7.28, Course: OA14, Wind
dir: 250, Ave wind: 12

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

52318

S1

Sledge Hammer

Lewin, Tom

J-120

45

20:10:12

1.25.12

1.19.44

1.00

1

41110

S1

Damn Yankee

Johnson, Ted

Judel-Vrolijk 43

36

20:11:06

1.26.06

1.21.44

2.00

2

54770

S1

Slider

Kitrenos, Jack

Farr 40

-9

20:06:00

1.21.00

1.22.06

3.00

3

116

S1

Vinyasa

Barry, Mike

J/111

39

20:14:44

1.29.44

1.25.00

4.00

4

12066

S1

Storm Warning

Kuhn, Merrily

J-120

45

20:18:50

1.33.50

1.28.22

5.00

5

0907
– S1A Fleet

Start:
S1A, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00, Distance: 7.28, Course: OA14, Wind
dir: 250, Ave wind: 12

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

25571

S1A

Myouri

Johnson, Paul

Beneteau 36.7

78

20:15:54

1.35.54

1.26.26

1.00

1

40099

S1A

Sister

Tepas, Tom

J-35

72

20:15:45

1.35.45

1.27.01

2.00

2

84567

S1A

Poison Ivy II

Kondziela, Jim

J-35

72

20:16:21

1.36.21

1.27.37

3.00

3

1511

S1A

Black Sheep

Masters, Adam

J-35

69

20:16:15

1.36.15

1.27.53

4.00

4

42411

S1A

Jackpot

Franzek, Jim

J-33

84

20.25.54

1.45.54

1.35.42

5.00

5

42689

S1A

Republic

Augspurger, Diana

J-33

84

20:29:02

1.49.02

1.38.50

6.00

6

0907
– S2 Fleet

Start:
S2, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00, Distance: 7.28, Course: OA14, Wind
dir: 250, Ave wind: 12

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

63314

S2

The Fish

Schiavoni, Paul

J-29

111

20:16:06

1.41.06

1.27.38

1.00

1

53500

S2

Banshee

Schiavoni, Jim

Kirby 30

111

20:23:25

1.48.25

1.34.57

2.00

2

84222

S2

Abino Hawk

Rains, Peter

F-3

96

20:21:53

1.46.53

1.35.14

3.00

3

41980

S2

Polestar

Dobmeier, Bob

C&C 35-3

117

20:25:43

1.50.43

1.36.31

4.00

4

54991

S2

Boris

Wittmann, Craig

Andrews 30

96

20:26:05

1.51.05

1.39.26

5.00

5

69056

S2

Bullseye

Nowak, Tom

Capri 30

117

20:29:48

1.54.48

1.40.36

6.00

6

54959

S2

Flak

Horrigan, Bart

Andrews 30

96

20:27:52

1.52.52

1.41.13

7.00

7

51019

S2

Defiance

Baranyi, Andy

Beneteau 35s5

117

20:33:54

1.58.54

1.44.42

8.00

8

0907
– S2A Fleet

Start:
S2A, Finishes: Finish time, Time: 18.30.00, Distance: 7.13, Course: OA14, Wind
dir: 250, Ave wind: 12

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

40448

S2A

Amazing Potato

Christensen, Eric

J-27

123

20:10:10

1.40.10

1.25.33

1.00

1

122

S2A

Mad Max

Ham, Dick

Laser 28

135

20:15:44

1.45.44

1.29.41

2.00

2

144

S2A

Seitz Seer

Seitz, Don

J-27

123

20:14:40

1.44.40

1.30.03

3.00

3

40208

S2A

Nightshade

Hutchison, Bob

J-27

123

20:16:50

1.46.50

1.32.13

4.00

4

2425

S2A

Enchanted

Osinsky, Jodi

Hinkley 41 Competition

144

20:19:33

1.49.33

1.32.26

5.00

5

5151

S2A

Area 51

Wagner, Rory

S2 9.1

132

20:18:29

1.48.29

1.32.48

6.00

6

30625

S2A

Dog Party

Redding, Jason

Pearson Flyer

135

20.22.15

1.52.15

1.36.12

7.00

7

21

S2A

Gust-O

Mathias, Jack

Pearson Flyer

138

20:24:46

1.54.46

1.38.22

8.00

8

12819

S2A

Fenian

Hayes, Roland

C&C 34

144

20:25:41

1.55.41

1.38.34

9.00

9

1115

S2A

Scottish Lion

Smyton, Don

Pearson Flyer

144

20.25.54

1.55.54

1.38.47

10.00

10

109

S2A

Ragazzi

Moscati, Matthew

J-27

123

 

DNF

 

12.00

11

0907
– S3 Fleet

Start:
S3, Finishes: Finish time, Time: 18.25.00, Distance: 7.13, Course: OA14, Wind
dir: 250, Ave wind: 12

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

43768

S3

Waldo

Graf, Bill

J-22

171

20:12:19

1.47.19

1.27.00

1.00

1

30513

S3

Rainbow Connection

Walker, Rich

TMI 27

168

20:12:31

1.47.31

1.27.33

2.00

2

51327

S3

Coyote

Beahan, Larry

C&C 29-2

177

20:18:41

1.53.41

1.32.39

3.00

3

227

S3

Zoar

Stoddard, Mark

C&C 34

150

20:16:41

1.51.41

1.33.52

4.00

4

90

S3

@ease

Wick, Rich

Niagara 31

168

20:23:27

1.58.27

1.38.29

5.00

5

3390

S3

Csta’

Daley, Rob

CS 33

153

20:21:49

1.56.49

1.38.38

6.00

6

87

S3

Orion

Gillman, Bob

C&C 27

183

20:26:32

2.01.32

1.39.47

7.00

7

74208

S3

Foolish Pleasure

Barnhart, Bob

Express 30

147

 

DNS

 

11.00

8

10651

S3

Venture

Drew, Bill

Pearson 30

174

 

DNS

 

11.00

8

0907
– S4 Fleet

Start:
S4, Finishes: Finish time, Time: 18.15.00, Distance: 5.54, Course: OA14, Wind
dir: 250, Ave wind: 12

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

650

S4

Gotcha Again

Boyce, John

Cal 27-2 IB

204

19:31:29

1.16.29

0.57.39

1.00

1

676

S4

Irish Mist

Kinerk, Scott

C&C 25 OB

222

19:33:15

1.18.15

0.57.45

2.00

2

113

S4

Lake Effect

Keller, Mike

Niagara 26

192

19:33:47

1.18.47

1.01.03

3.00

3

11

S4

Goat Boat

Anner, Jonathan

Grampian 22

237

19:40:11

1.25.11

1.03.18

4.00

4

WWW.buffaloharborsailingclub.org

 

Sailwave
Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com