09-05-18 Wed Drifter Series

Posted on 6, September 2018

in Racing Series ,


<!doctype html>

 

 

 

Buffalo
Harbor Sailing Club

2018 BHSC Wed
Night Series

0905 Wed
Drifter Series

M1
Fleet

Sailed:
4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 7, Scoring system:
Score by Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0808

0815

0822

0905

Total

Rank

Plumb Bob

Sendor, Mike

Beneteau 36.7

1.00

1.00

1.00

(2.00)

3.00

1st

Mr Pickwick

Hunt, Tom

Soverel 33

(11.00 DNC)

4.00

2.00

1.00

7.00

2nd

Summer Love II

Vaughan, Tom

C&C 34/36 XL

3.00

2.00

(4.00)

3.00

8.00

3rd

Flak

Horrigan, Bart

Andrews 30

2.00

3.00

5.00

(6.00)

10.00

4th

Cold Duck

Schreiber, Frank

Swan 43

4.00

(5.00)

3.00

4.00

11.00

5th

Windependence

Egan, John

Catalina 38

8.00 DNS

6.00

(10.00 DNC)

5.00

19.00

6th

Jolly Mon

Weiss, Paul

C&C 35-3

6.00 DNF

7.00

10.00 DNC

(11.00 DNC)

23.00

7th

M2
Fleet

Sailed:
4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 13, Scoring system:
Score by Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0808

0815

0822

0905

Total

Rank

Polonaise

Jurkowski, Wesley

C&C 27-3 Mk 5

2.00

(12.00 DNC)

1.00

1.00

4.00

1st

Hideaway II

Zappo, Joe

C&C 32

1.00

(5.00)

2.00

2.00

5.00

2nd

Higher Power

Horth, Wendy

Colgate 26

(12.00 DNS)

1.00

3.00

5.00

9.00

3rd

Zephyr

Kelly, Chuck

Catalina 30

(12.00 DNS)

2.00

4.00

4.00

10.00

4th

Avanti

Maywalt, Mike

C&C 29-2

4.00

3.00

(5.00)

3.00

10.00

5th

Toy

Revzin, Dave

Catalina 30 TM

3.00

6.00

6.00

(8.00)

15.00

6th

Ines

Stefanone, Mike

Beneteau 323

(7.00 DNF)

4.00

7.00

6.00

17.00

7th

Obsession

Dickhut, Chuck

Catalina 320 WK

5.00

7.00

9.00

(10.00)

21.00

8th

Boyhood Dream

Johnsen, Jonathan

Oday 322

12.00 DNS

12.00 DNC

8.00

(16.00 DNC)

32.00

9th

Out There

Moyer, Jeff

C&C 29

(15.00 DNC)

12.00 DNC

14.00 DNC

7.00

33.00

10th

Ariel

Dubois, Walt

Morgan 30-2

(15.00 DNC)

12.00 DNC

14.00 DNC

9.00

35.00

11th

Stellar Wind

Desjardins, Chuck

Albin-Ballad 30

12.00 DNS

12.00 DNC

14.00 DNC

(16.00 DNC)

38.00

12th

Genesis

Gould, Dale

C&C 32

(15.00 DNC)

12.00 DNC

14.00 DNC

13.00 DNS

39.00

13th

M3
Fleet

Sailed:
4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 11, Scoring system:
Score by Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0808

0815

0822

0905

Total

Rank

Dashing Wave

Massey, Ray

Mariner 32

1.00

1.00

1.00

(6.00)

3.00

1st

Haiku

Stewart, Gayle

Columbia 9.6

2.00

2.00

3.00

(4.00)

7.00

2nd

Luna Moth

Roetter, Joe

Redwing 30

9.00 DNS

(10.00 DNC)

2.00

1.00

12.00

3rd

Deja Vu

Cardella, Art

Ranger 29

(12.00 DNC)

3.00

6.00

3.00

12.00

4th

Summertime

Scherer, Chris

Ericson 27 IB

4.00

5.00

7.00

(10.00)

16.00

5th

Temptress

Wright, Darren

Newport 27-3

9.00 DNS

4.00

4.00

(15.00 DNC)

17.00

6th

Whiplash

Savakinas, Alan

Newport 28-2

3.00

10.00 DNC

(12.00 DNC)

9.00

22.00

7th

Anna

Robinson, Don

Newport 27-2 IB

(12.00 DNC)

10.00 DNC

5.00

7.00

22.00

8th

Main Brace

Bailey, Michael

Catalina 27 OB

(12.00 DNC)

10.00 DNC

12.00 DNC

2.00

24.00

9th

Lulu

Weedon, Michael

Ericson 27 IB

6.00 DNF

10.00 DNC

(12.00 DNC)

8.00

24.00

10th

Wind-Swept

Liedke, Donald

Cal 25-2 OB

(12.00 DNC)

10.00 DNC

12.00 DNC

5.00

27.00

11th

S1
Fleet

Sailed:
4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 7, Scoring system:
Score by Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0808

0815

0822

0905

Total

Rank

Sledge Hammer

Lewin, Tom

J-120

1.00

1.00

1.00

(3.00)

3.00

1st

Slider

Kitrenos, Jack

Farr 40

(5.00 DNF)

2.00

2.00

2.00

6.00

2nd

Vinyasa

Barry, Mike

J/111

(10.00 DNC)

3.00

5.00 DNF

1.00

9.00

3rd

Game Plan

Grisko, Mike

Beneteau 40.7

2.00

(6.00)

5.00 DNF

4.00

11.00

4th

Storm Warning

Kuhn, Merrily

J-120

3.00

4.00

5.00 DNF

(7.00)

12.00

5th

Damn Yankee

Johnson, Ted

Farr 47 Cus

(7.00 DNS)

5.00

3.00

5.00

13.00

6th

Futures

Reinhold, John

J/124 CF

10.00 DNC

(11.00 DNC)

11.00 DNC

6.00

27.00

7th

S1A
Fleet

Sailed:
4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 7, Scoring system:
Score by Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0808

0815

0822

0905

Total

Rank

Sister

Tepas, Tom

J-35

(2.00)

1.00

2.00

1.00

4.00

1st

Myouri II

Johnson, Paul

J-105 ODR

1.00

(4.00)

1.00

2.00

4.00

2nd

Black Sheep

Masters, Adam

J-35

4.00

2.00

(6.00)

3.00

9.00

3rd

Republic

Augspurger, Diana

J-33

(7.00 DNF)

3.00

3.00

4.00

10.00

4th

Poison Ivy II

Kondziela, Jim

J-35

3.00

(7.00 DNF)

4.00

5.00

12.00

5th

Bada Bing

Nowak, Tom

J-41

5.00

5.00

5.00

(7.00)

15.00

6th

Jackpot

Franzek, Jim

J-33

(11.00 DNC)

11.00 DNC

11.00 DNC

6.00

28.00

7th

S2
Fleet

Sailed:
4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 6, Scoring system:
Score by Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0808

0815

0822

0905

Total

Rank

The Fish

Schiavoni, Paul

J-29

(1.00)

1.00

1.00

1.00

3.00

1st

Abino Hawk

Rains, Peter

F-3

(10.00 DNC)

2.00

2.00

3.00

7.00

2nd

Polestar

Dobmeier, Bob

C&C 35-3

3.00

(4.00)

3.00

2.00

8.00

3rd

Blue Heron

Glass, Nori

Tartan 41

2.00

3.00

(4.00)

4.00

9.00

4th

Defiance

Baranyi, Andy

Beneteau 35s5

5.00 DNF

6.00 DNF

(9.00 DNC)

5.00

16.00

5th

Boris

Wittmann, Craig

Andrews 30

7.00 DNS

(10.00 DNC)

9.00 DNC

10.00 DNC

26.00

6th

S2A
Fleet

Sailed:
4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 12, Scoring system:
Score by Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0808

0815

0822

0905

Total

Rank

Amazing Potato

Christensen, Eric

J-27

1.00

1.00

(2.00)

1.00

3.00

1st

Enchanted

Osinsky, Jodi

Hinkley 41 Competition

2.00

3.00

1.00

(11.00)

6.00

2nd

Mad Max

Ham, Dick

Laser 28

(3.00)

2.00

3.00

3.00

8.00

3rd

Dog Party

Redding, Jason

Pearson Flyer

4.00

(7.00)

4.00

4.00

12.00

4th

Seitz Seer

Seitz, Don

J-27

(12.00 DNC)

8.00

5.00

2.00

15.00

5th

Swat

Potter, Bill

Pearson Flyer

5.00

4.00

7.00

(8.00)

16.00

6th

Zelda

Mueller, Charles

Optima 101

6.00

5.00

8.00

(10.00)

19.00

7th

Nightshade

Hutchison, Bob

J-27

9.00 DNS

6.00

6.00

(16.00 DNC)

21.00

8th

Steelkilt

Bergantz, Jim

J-27

12.00 DNC

(14.00 DNC)

13.00 DNC

5.00

30.00

9th

RiffRaft

Cultrara, Mark

Pearson Flyer

12.00 DNC

9.00

(13.00 DNC)

9.00

30.00

10th

Fenian

Hayes, Roland

C&C 34

12.00 DNC

(14.00 DNC)

13.00 DNC

6.00

31.00

11th

Scottish Lion

Smyton, Don

Pearson Flyer

12.00 DNC

(14.00 DNC)

13.00 DNC

7.00

32.00

12th

S3
Fleet

Sailed:
4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 9, Scoring system:
Score by Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0808

0815

0822

0905

Total

Rank

Venture

Drew, Bill

Pearson 30

1.00

1.00

(2.00)

2.00

4.00

1st

Salsa

Weiss, Ed

J-24

2.00

2.00

1.00

(4.00)

5.00

2nd

CS-ta

Daley, Rob

CS 33

4.00

3.00

(6.00)

3.00

10.00

3rd

Foolish Pleasure

Barnhart, Bob

Express 30

3.00

5.00

5.00

(12.00 DNC)

13.00

4th

Zoar

Stoddard, Mark

C&C 34

5.00

4.00

4.00

(6.00)

13.00

5th

Coyote

Beahan, Larry

C&C 29-2

(12.00 DNC)

12.00 DNC

3.00

1.00

16.00

6th

Orion

Gillman, Bob

C&C 27

6.00

6.00

(8.00)

5.00

17.00

7th

Sir Max

Conway, Brenden

SR MAX 21 Turbo

(12.00 DNC)

7.00

7.00

7.00

21.00

8th

Send It

Galbraith, Matt

J-24

9.00 DNS

12.00 DNC

(13.00 DNC)

12.00 DNC

33.00

9th

S4
Fleet

Sailed:
4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 4, Scoring system:
Score by Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0808

0815

0822

0905

Total

Rank

Irish Mist

Kinerk, Scott

C&C 25 OB

(1.00)

1.00

1.00

1.00

3.00

1st

Prickly Pete

Cady, David

C&C 24

2.00

(8.00 DNC)

2.00

3.00

7.00

2nd

Gotcha Again

Boyce, John

Cal 27-2 IB

5.00 DNS

2.00

(7.00 DNC)

2.00

9.00

3rd

Goat Boat

Anner, Jonathan

Grampian 22

(8.00 DNC)

3.00

7.00 DNC

4.00

14.00

4th

0905
– M1 Fleet

Start:
M1, Finishes: Finish time, Time: 18.20.00, Distance: 3.70, Course: T251, Wind
dir: 240, Ave wind: 5

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

Mr Pickwick

Hunt, Tom

Soverel 33

19.11.27

0.51.27

0.45.24

1.00

1

Plumb Bob

Sendor, Mike

Beneteau 36.7

19.11.52

0.51.52

0.46.41

2.00

2

Summer Love II

Vaughan, Tom

C&C 34/36 XL

19.12.28

0.52.28

0.46.44

3.00

3

Cold Duck

Schreiber, Frank

Swan 43

19.17.16

0.57.16

0.48.57

4.00

4

Windependence

Egan, John

Catalina 38

19.20.58

1.00.58

0.52.31

5.00

5

Flak

Horrigan, Bart

Andrews 30

19.21.05

1.01.05

0.54.44

6.00

6

0905
– M2 Fleet

Start:
M2, Finishes: Finish time, Time: 18.20.00, Distance: 3.00, Course: T251, Wind
dir: 240, Ave wind: 5

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

Polonaise

Jurkowski, Wesley

C&C 27-3 Mk 5

19.09.19

0.49.19

0.39.55

1.00

1

Hideaway II

Zappo, Joe

C&C 32

19.09.02

0.49.02

0.40.08

2.00

2

Avanti

Maywalt, Mike

C&C 29-2

19.10.01

0.50.01

0.40.25

3.00

3

Zephyr

Kelly, Chuck

Catalina 30

19.10.45

0.50.45

0.41.00

4.00

4

Higher Power

Horth, Wendy

Colgate 26

19.09.36

0.49.36

0.41.21

5.00

5

Ines

Stefanone, Mike

Beneteau 323

19.11.34

0.51.34

0.42.52

6.00

6

Out There

Moyer, Jeff

C&C 29

19.13.23

0.53.23

0.43.32

7.00

7

Toy

Revzin, Dave

Catalina 30 TM

19.17.07

0.57.07

0.47.19

8.00

8

Ariel

Dubois, Walt

Morgan 30-2

19.19.45

0.59.45

0.50.33

9.00

9

Obsession

Dickhut, Chuck

Catalina 320 WK

19.26.16

1.06.16

0.57.10

10.00

10

Genesis

Gould, Dale

C&C 32

00:00:00

DNS

 

13.00

11

0905
– M3 Fleet

Start:
M3, Finishes: Finish time, Time: 18.15.00, Distance: 3.00, Course: T251, Wind
dir: 240, Ave wind: 5

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

Luna Moth

Roetter, Joe

Redwing 30

19.04.54

0.49.54

0.39.39

1.00

1

Main Brace

Bailey, Michael

Catalina 27 OB

19.05.42

0.50.42

0.39.42

2.00

2

Deja Vu

Cardella, Art

Ranger 29

19.06.47

0.51.47

0.41.41

3.00

3

Haiku

Stewart, Gayle

Columbia 9.6

19.08.24

0.53.24

0.42.51

4.00

4

Wind-Swept

Liedke, Donald

Cal 25-2 OB

19.10.37

0.55.37

0.43.43

5.00

5

Dashing Wave

Massey, Ray

Mariner 32

19.12.20

0.57.20

0.44.44

6.00

6

Anna

Robinson, Don

Newport 27-2 IB

19.13.14

0.58.14

0.47.23

7.00

7

Lulu

Weedon, Michael

Ericson 27 IB

19.15.46

1.00.46

0.48.16

8.00

8

Whiplash

Savakinas, Alan

Newport 28-2

19.16.36

1.01.36

0.50.45

9.00

9

Summertime

Scherer, Chris

Ericson 27 IB

19.24.35

1.09.35

0.56.29

10.00

10

0905
– S1 Fleet

Start:
S1, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00, Distance: 6.80, Course: T251, Wind
dir: 240, Ave wind: 5

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

Vinyasa

Barry, Mike

J/111

19.58.21

1.13.21

1.08.56

1.00

1

Slider

Kitrenos, Jack

Farr 40

19.54.10

1.09.10

1.10.11

2.00

2

Sledge Hammer

Lewin, Tom

J-120

20.01.36

1.16.36

1.11.30

3.00

3

Game Plan

Grisko, Mike

Beneteau 40.7

20.03.27

1.18.27

1.13.01

4.00

4

Damn Yankee

Johnson, Ted

Farr 47 Cus

19.57.13

1.12.13

1.13.55

5.00

5

Futures

Reinhold, John

J/124 CF

20.02.41

1.17.41

1.14.37

6.00

6

Storm Warning

Kuhn, Merrily

J-120

20.07.46

1.22.46

1.17.40

7.00

7

0905
– S1A Fleet

Start:
S1A, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00, Distance: 6.80, Course: T251, Wind
dir: 240, Ave wind: 5

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

Sister

Tepas, Tom

J-35

19.59.33

1.19.33

1.11.23

1.00

1

Myouri II

Johnson, Paul

J-105 ODR

20.04.00

1.24.00

1.13.48

2.00

2

Black Sheep

Masters, Adam

J-35

20.04.25

1.24.25

1.16.15

3.00

3

Republic

Augspurger, Diana

J-33

20.06.56

1.26.56

1.17.25

4.00

4

Poison Ivy II

Kondziela, Jim

J-35

20.06.41

1.26.41

1.18.31

5.00

5

Jackpot

Franzek, Jim

J-33

20.08.30

1.28.30

1.18.59

6.00

6

Bada Bing

Nowak, Tom

J-41

20.08.46

1.28.46

1.19.56

7.00

7

0905
– S2 Fleet

Start:
S2, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00, Distance: 5.80, Course: T251, Wind
dir: 240, Ave wind: 5

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

The Fish

Schiavoni, Paul

J-29

19.51.34

1.16.34

1.05.50

1.00

1

Polestar

Dobmeier, Bob

C&C 35-3

19.52.14

1.17.14

1.05.55

2.00

2

Abino Hawk

Rains, Peter

F-3

19.51.20

1.16.20

1.07.03

3.00

3

Blue Heron

Glass, Nori

Tartan 41

19.53.39

1.18.39

1.08.47

4.00

4

Defiance

Baranyi, Andy

Beneteau 35s5

19.55.22

1.20.22

1.09.03

5.00

5

0905
– S2A Fleet

Start:
S2A, Finishes: Finish time, Time: 18.30.00, Distance: 5.80, Course: T251, Wind
dir: 240, Ave wind: 5

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

Amazing Potato

Christensen, Eric

J-27

19.44.28

1.14.28

1.02.35

1.00

1

Seitz Seer

Seitz, Don

J-27

19.47.34

1.17.34

1.05.41

2.00

2

Mad Max

Ham, Dick

Laser 28

19.51.27

1.21.27

1.08.24

3.00

3

Dog Party

Redding, Jason

Pearson Flyer

19.52.03

1.22.03

1.08.43

4.00

4

Steelkilt

Bergantz, Jim

J-27

19.51.16

1.21.16

1.09.23

5.00

5

Fenian

Hayes, Roland

C&C 34

19.55.13

1.25.13

1.11.18

6.00

6

Scottish Lion

Smyton, Don

Pearson Flyer

19.56.31

1.26.31

1.12.36

7.00

7

Swat

Potter, Bill

Pearson Flyer

19.57.09

1.27.09

1.13.49

8.00

8

RiffRaft

Cultrara, Mark

Pearson Flyer

20.02.03

1.32.03

1.18.43

9.00

9

Zelda

Mueller, Charles

Optima 101

20.02.05

1.32.05

1.19.19

10.00

10

Enchanted

Osinsky, Jodi

Hinkley 41 Competition

20.06.06

1.36.06

1.22.11

11.00

11

0905
– S3 Fleet

Start:
S3, Finishes: Finish time, Time: 18.25.00, Distance: 3.70, Course: T251, Wind
dir: 240, Ave wind: 5

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

Coyote

Beahan, Larry

C&C 29-2

19.19.50

0.54.50

0.43.55

1.00

1

Venture

Drew, Bill

Pearson 30

19.19.59

0.54.59

0.44.15

2.00

2

CS-ta

Daley, Rob

CS 33

19.19.14

0.54.14

0.44.48

3.00

3

Salsa

Weiss, Ed

J-24

19.22.02

0.57.02

0.46.29

4.00

4

Orion

Gillman, Bob

C&C 27

19.25.16

1.00.16

0.48.59

5.00

5

Zoar

Stoddard, Mark

C&C 34

19.23.58

0.58.58

0.49.43

6.00

6

Sir Max

Conway, Brenden

SR MAX 21 Turbo

19.24.30

0.59.30

0.50.26

7.00

7

0905
– S4 Fleet

Start:
S4, Finishes: Finish time, Time: 18.15.00, Distance: 3.00, Course: T251, Wind
dir: 240, Ave wind: 5

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

Irish Mist

Kinerk, Scott

C&C 25 OB

19.02.03

0.47.03

0.35.57

1.00

1

Gotcha Again

Boyce, John

Cal 27-2 IB

19.03.58

0.48.58

0.38.46

2.00

2

Prickly Pete

Cady, David

C&C 24

19.09.26

0.54.26

0.42.35

3.00

3

Goat Boat

Anner, Jonathan

Grampian 22

19.13.57

0.58.57

0.47.06

4.00

4

WWW.buffaloharborsailingclub.org

 

Sailwave
Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com