07-11-18 Wed

Posted on 11, July 2018
Last Modified 13, July 2018

in Racing Series ,


<!doctype html>

 

 

 

Buffalo
Harbor Sailing Club

2018 BHSC Wed
Night Series

0711 Wed Mid
Summer Series

M1
Fleet

Sailed:
2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 8, Scoring system:
Score by Fleet

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

0705

0711

Total

Rank

62036

M1

Mr Pickwick

Hunt, Tom

Soverel 33

98

2.00

1.00

3.00

1st

52050

M1

Plumb Bob

Sendor, Mike

Beneteau 36.7

84

1.00

2.00

3.00

2nd

54959

M1

Flak

Horrigan, Bart

Andrews 30

103

3.00

4.00

7.00

3rd

40769

M1

Zelda

Mueller, Charles

Optima 101

138

5.00

3.00

8.00

4th

142

M1

Summer Love II

Vaughan, Tom

C&C 34/36 XL

93

4.00

8.00

12.00

5th

6996

M1

Cold Duck

Schreiber, Frank

Swan 43

135

7.00 DNF

5.00

12.00

6th

51535

M1

Jolly Mon

Weiss, Paul

C&C 35-3

132

11.00 DNC

6.00

17.00

7th

31366

M1

Windependence

Egan, John

Catalina 38

137

11.00 DNC

7.00

18.00

8th

M2
Fleet

Sailed:
2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 12, Scoring system:
Score by Fleet

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

0705

0711

Total

Rank

190

M2

Higher Power

Horth, Wendy

Colgate 26

165

3.00

1.00

4.00

1st

4226

M2

Toy

Revzin, Dave

Catalina 30 TM

196

6.00

2.00

8.00

2nd

319

M2

Hideaway II

Zappo, Joe

C&C 32

178

2.00

6.00

8.00

3rd

166

M2

For Pete’s Sake

Weinreich, Peter

C&C 27-3

188

4.00

5.00

9.00

4th

33988

M2

Top Priority

Mangan, Dave

C&C 33-1

161

1.00

12.00 DNF

13.00

5th

1304

M2

Stellar Wind

Desjardins, Chuck

Albin-Ballad 30

200

5.00

9.00

14.00

6th

111

M2

Zephyr

Kelly, Chuck

Catalina 30

195

14.00 DNC

3.00

17.00

7th

114

M2

Obsession

Dickhut, Chuck

Catalina 320 WK

182

7.00

10.00

17.00

8th

40727

M2

Genesis

Gould, Dale

C&C 32

181

14.00 DNC

4.00

18.00

9th

21032

M2

Out There

Moyer, Jeff

C&C 29

197

11.00 RAF

8.00

19.00

10th

711

M2

Ines

Stefanone, Mike

Beneteau 323

174

14.00 DNC

7.00

21.00

11th

22081

M2

Ariel

Dubois, Walt

Morgan 30-2

184

8.00

16.00 DNC

24.00

12th

M3
Fleet

Sailed:
2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 10, Scoring system:
Score by Fleet

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

0705

0711

Total

Rank

687

M3

Temptress

Wright, Darren

Newport 27-3

217

1.00

5.00

6.00

1st

8

M3

Dashing Wave

Massey, Ray

Mariner 32

252

12.00 DNS

1.00

13.00

2nd

1912

M3

Main Brace

Bailey, Michael

Catalina 27 OB

220

12.00 DNS

2.00

14.00

3rd

24149

M3

Deja Vu

Cardella, Art

Ranger 29

202

12.00 DNS

3.00

15.00

4th

117

M3

Luna Moth

Roetter, Joe

Redwing 30

205

12.00 RAF

4.00

16.00

5th

327

M3

Haiku

Stewart, Gayle

Columbia 9.6

211

12.00 DNS

6.00

18.00

6th

30837

M3

Wind-Swept

Liedke, Donald

Cal 25-2 OB

238

12.00 DNS

7.00

19.00

7th

714

M3

Whiplash

Savakinas, Alan

Newport 28-2

217

12.00 DNS

8.00

20.00

8th

27832

M3

Summertime

Scherer, Chris

Ericson 27 IB

262

12.00 DNS

9.00

21.00

9th

168

M3

Lulu

Weedon, Michael

Ericson 27 IB

250

12.00 DNS

10.00

22.00

10th

S1
Fleet

Sailed:
2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 6, Scoring system:
Score by Fleet

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

0705

0711

Total

Rank

52318

S1

Sledge Hammer

Lewin, Tom

J-120

45

1.00

1.00

2.00

1st

116

S1

Vinyasa

Barry, Mike

J/111

39

4.00

2.00

6.00

2nd

54770

S1

Slider

Kitrenos, Jack

Farr 40

-9

3.00

3.00

6.00

3rd

12066

S1

Storm Warning

Kuhn, Merrily

J-120

45

5.00

5.00

10.00

4th

2001

S1

Damn Yankee

Johnson, Ted

Farr 47 Cus

-15

2.00

10.00 DNC

12.00

5th

19283

S1

Game Plan

Grisko, Mike

Beneteau 40.7

48

8.00 DNS

4.00

12.00

6th

S1A
Fleet

Sailed:
2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 6, Scoring system:
Score by Fleet

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

0705

0711

Total

Rank

40099

S1A

Sister

Tepas, Tom

J-35

72

3.00

1.00

4.00

1st

677

S1A

Myouri II

Johnson, Paul

J-105 ODR

90

1.00

4.00

5.00

2nd

84567

S1A

Poison Ivy II

Kondziela, Jim

J-35

72

2.00

3.00

5.00

3rd

42689

S1A

Republic

Augspurger, Diana

J-33

84

4.00

2.00

6.00

4th

42411

S1A

Jackpot

Franzek, Jim

J-33

84

6.00

5.00

11.00

5th

1511

S1A

Black Sheep

Masters, Adam

J-35

72

5.00

6.00

11.00

6th

S2
Fleet

Sailed:
2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 6, Scoring system:
Score by Fleet

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

0705

0711

Total

Rank

63314

S2

The Fish

Schiavoni, Paul

J-29

111

1.00

1.00

2.00

1st

84222

S2

Abino Hawk

Rains, Peter

F-3

96

3.00

2.00

5.00

2nd

54991

S2

Boris

Wittmann, Craig

Andrews 30

99

2.00

4.00

6.00

3rd

41980

S2

Polestar

Dobmeier, Bob

C&C 35-3

117

8.00 DNC

3.00

11.00

4th

51019

S2

Defiance

Baranyi, Andy

Beneteau 35s5

117

8.00 DNC

5.00

13.00

5th

5254

S2

Blue Heron

Glass, Nori

Tartan 41

102

8.00 DNC

6.00

14.00

6th

S2A
Fleet

Sailed:
2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 12, Scoring system:
Score by Fleet

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

0705

0711

Total

Rank

40448

S2A

Amazing Potato

Christensen, Eric

J-27

123

1.00

1.00

2.00

1st

122

S2A

Mad Max

Ham, Dick

Laser 28

135

3.00

2.00

5.00

2nd

144

S2A

Seitz Seer

Seitz, Don

J-27

123

2.00

3.00

5.00

3rd

2425

S2A

Enchanted

Osinsky, Jodi

Hinkley 41 Competition

144

4.00

5.00

9.00

4th

1115

S2A

Scottish Lion

Smyton, Don

Pearson Flyer

144

5.00

7.00

12.00

5th

31067

S2A

Swat

Potter, Bill

Pearson Flyer

138

7.00

9.00

16.00

6th

30625

S2A

Dog Party

Redding, Jason

Pearson Flyer

138

14.00 DNC

4.00

18.00

7th

42128

S2A

RiffRaft

Cultrara, Mark

Pearson Flyer

138

9.00

10.00

19.00

8th

40258

S2A

Steelkilt

Bergantz, Jim

J-27

123

14.00 DNC

6.00

20.00

9th

12819

S2A

Fenian

Hayes, Roland

C&C 34

144

6.00

15.00 DNC

21.00

10th

40208

S2A

Nightshade

Hutchison, Bob

J-27

123

14.00 DNC

8.00

22.00

11th

21

S2A

Gust-O

Nowack, Tom

Pearson Flyer

138

8.00

15.00 DNC

23.00

12th

S3
Fleet

Sailed:
2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 10, Scoring system:
Score by Fleet

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

0705

0711

Total

Rank

2516

S3

Send It

Galbraith, Matt

J-24

171

3.00

3.00

6.00

1st

10651

S3

Venture

Drew, Bill

Pearson 30

174

2.00

5.00

7.00

2nd

3390

S3

CS-ta

Daley, Rob

CS 33

153

5.00

4.00

9.00

3rd

227

S3

Zoar

Stoddard, Mark

C&C 34

150

1.00

9.00

10.00

4th

87

S3

Orion

Gillman, Bob

C&C 27

183

4.00

6.00

10.00

5th

51327

S3

Coyote

Beahan, Larry

C&C 29-2

177

13.00 DNC

1.00

14.00

6th

522

S3

Red Dawn

Wick, Rich

Sabre 30-1

183

6.00

8.00

14.00

7th

147

S3

Sir Max

Conway, Brenden

SR MAX 21 Turbo

147

7.00

7.00

14.00

8th

3907

S3

Salsa

Weiss, Ed

J-24

171

13.00 DNC

2.00

15.00

9th

74208

S3

Foolish Pleasure

Barnhart, Bob

Express 30

147

10.00 DSQ

14.00 DNC

24.00

10th

S4
Fleet

Sailed:
2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRF, Entries: 4, Scoring system:
Score by Fleet

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

0705

0711

Total

Rank

676

S4

Irish Mist

Kinerk, Scott

C&C 25 OB

222

1.00

1.00

2.00

1st

650

S4

Gotcha Again

Boyce, John

Cal 27-2 IB

204

6.00 DNS

2.00

8.00

2nd

1202

S4

Bluebill Comet

Stanley, Dean

Cal 25-2 OB

222

6.00 DNS

3.00

9.00

3rd

11

S4

Goat Boat

Anner, Jonathan

Grampian 22

237

6.00 DNS

4.00

10.00

4th

0711
– M1 Fleet

Start:
M1, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00, Distance: 5.34, Course: T72, Wind
dir: 010, Ave wind: 8

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

62036

M1

Mr Pickwick

Hunt, Tom

Soverel 33

98

19:41:50

1.06.50

0.58.07

1.00

1

52050

M1

Plumb Bob

Sendor, Mike

Beneteau 36.7

84

19:41:03

1.06.03

0.58.34

2.00

2

40769

M1

Zelda

Mueller, Charles

Optima 101

138

19:46:51

1.11.51

0.59.34

3.00

3

54959

M1

Flak

Horrigan, Bart

Andrews 30

103

19:47:19

1.12.19

1.03.09

4.00

4

6996

M1

Cold Duck

Schreiber, Frank

Swan 43

135

19:51:06

1.16.06

1.04.05

5.00

5

51535

M1

Jolly Mon

Weiss, Paul

C&C 35-3

132

19:51:18

1.16.18

1.04.33

6.00

6

31366

M1

Windependence

Egan, John

Catalina 38

137

19:52:52

1.17.52

1.05.40

7.00

7

142

M1

Summer Love II

Vaughan, Tom

C&C 34/36 XL

93

19:49:26

1.14.26

1.06.09

8.00

8

0711
– M2 Fleet

Start:
M2, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00, Distance: 3.87, Course: T72, Wind
dir: 010, Ave wind: 8

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

190

M2

Higher Power

Horth, Wendy

Colgate 26

165

19:29:07

0.54.07

0.43.28

1.00

1

4226

M2

Toy

Revzin, Dave

Catalina 30 TM

196

19:32:22

0.57.22

0.44.43

2.00

2

111

M2

Zephyr

Kelly, Chuck

Catalina 30

195

19:33:53

0.58.53

0.46.18

3.00

3

40727

M2

Genesis

Gould, Dale

C&C 32

181

19:34:36

0.59.36

0.47.56

4.00

4

166

M2

For Pete’s Sake

Weinreich, Peter

C&C 27-3

188

19:35:07

1.00.07

0.47.59

5.00

5

319

M2

Hideaway II

Zappo, Joe

C&C 32

178

19:34:30

0.59.30

0.48.01

6.00

6

711

M2

Ines

Stefanone, Mike

Beneteau 323

174

19:35:54

1.00.54

0.49.41

7.00

7

21032

M2

Out There

Moyer, Jeff

C&C 29

197

19:37:58

1.02.58

0.50.16

8.00

8

1304

M2

Stellar Wind

Desjardins, Chuck

Albin-Ballad 30

200

19:40:38

1.05.38

0.52.44

9.00

9

114

M2

Obsession

Dickhut, Chuck

Catalina 320 WK

182

19:40:35

1.05.35

0.53.51

10.00

10

33988

M2

Top Priority

Mangan, Dave

C&C 33-1

161

 

DNF

 

12.00

11

0711
– M3 Fleet

Start:
M3, Finishes: Finish time, Time: 18.30.00, Distance: 3.87, Course: T72, Wind
dir: 010, Ave wind: 8

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

8

M3

Dashing Wave

Massey, Ray

Mariner 32

252

19:27:27

0.57.27

0.41.12

1.00

1

1912

M3

Main Brace

Bailey, Michael

Catalina 27 OB

220

19:26:45

0.56.45

0.42.34

2.00

2

24149

M3

Deja Vu

Cardella, Art

Ranger 29

202

19:27:13

0.57.13

0.44.11

3.00

3

117

M3

Luna Moth

Roetter, Joe

Redwing 30

205

19:27:51

0.57.51

0.44.38

4.00

4

687

M3

Temptress

Wright, Darren

Newport 27-3

217

19:30:21

1.00.21

0.46.21

5.00

5

327

M3

Haiku

Stewart, Gayle

Columbia 9.6

211

19:30:20

1.00.20

0.46.43

6.00

6

30837

M3

Wind-Swept

Liedke, Donald

Cal 25-2 OB

238

19:32:49

1.02.49

0.47.28

7.00

7

714

M3

Whiplash

Savakinas, Alan

Newport 28-2

217

19:32:05

1.02.05

0.48.05

8.00

8

27832

M3

Summertime

Scherer, Chris

Ericson 27 IB

262

19:39:06

1.09.06

0.52.12

9.00

9

168

M3

Lulu

Weedon, Michael

Ericson 27 IB

250

19:38:56

1.08.56

0.52.49

10.00

10

0711
– S1 Fleet

Start:
S1, Finishes: Finish time, Time: 18.25.00, Distance: 6.44, Course: T72, Wind
dir: 010, Ave wind: 8

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

52318

S1

Sledge Hammer

Lewin, Tom

J-120

45

19:35:49

1.10.49

1.05.59

1.00

1

116

S1

Vinyasa

Barry, Mike

J/111

39

19:35:40

1.10.40

1.06.29

2.00

2

54770

S1

Slider

Kitrenos, Jack

Farr 40

-9

19:31:07

1.06.07

1.07.05

3.00

3

19283

S1

Game Plan

Grisko, Mike

Beneteau 40.7

48

19:38:58

1.13.58

1.08.49

4.00

4

12066

S1

Storm Warning

Kuhn, Merrily

J-120

45

19:39:08

1.14.08

1.09.18

5.00

5

0711
– S1A Fleet

Start:
S1A, Finishes: Finish time, Time: 18.20.00, Distance: 6.44, Course: T72, Wind
dir: 010, Ave wind: 8

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

40099

S1A

Sister

Tepas, Tom

J-35

72

19:34:34

1.14.34

1.06.50

1.00

1

42689

S1A

Republic

Augspurger, Diana

J-33

84

19:36:12

1.16.12

1.07.11

2.00

2

84567

S1A

Poison Ivy II

Kondziela, Jim

J-35

72

19:35:23

1.15.23

1.07.39

3.00

3

677

S1A

Myouri II

Johnson, Paul

J-105 ODR

90

19:40:32

1.20.32

1.10.52

4.00

4

42411

S1A

Jackpot

Franzek, Jim

J-33

84

19:39:54

1.19.54

1.10.53

5.00

5

1511

S1A

Black Sheep

Masters, Adam

J-35

72

19:42:36

1.22.36

1.14.52

6.00

6

0711
– S2 Fleet

Start:
S2, Finishes: Finish time, Time: 18.15.00, Distance: 5.46, Course: T72, Wind
dir: 010, Ave wind: 8

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

63314

S2

The Fish

Schiavoni, Paul

J-29

111

19:26:19

1.11.19

1.01.13

1.00

1

84222

S2

Abino Hawk

Rains, Peter

F-3

96

19:27:28

1.12.28

1.03.44

2.00

2

41980

S2

Polestar

Dobmeier, Bob

C&C 35-3

117

19:29:33

1.14.33

1.03.54

3.00

3

54991

S2

Boris

Wittmann, Craig

Andrews 30

99

19:29:44

1.14.44

1.05.43

4.00

4

51019

S2

Defiance

Baranyi, Andy

Beneteau 35s5

117

19:36:07

1.21.07

1.10.28

5.00

5

5254

S2

Blue Heron

Glass, Nori

Tartan 41

102

19:35:17

1.20.17

1.11.00

6.00

6

0711
– S2A Fleet

Start:
S2A, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00, Distance: 5.46, Course: T72, Wind
dir: 010, Ave wind: 8

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

40448

S2A

Amazing Potato

Christensen, Eric

J-27

123

19:50:23

1.05.23

0.54.11

1.00

1

122

S2A

Mad Max

Ham, Dick

Laser 28

135

19:52:06

1.07.06

0.54.49

2.00

2

144

S2A

Seitz Seer

Seitz, Don

J-27

123

19:51:32

1.06.32

0.55.20

3.00

3

30625

S2A

Dog Party

Redding, Jason

Pearson Flyer

138

19:57:15

1.12.15

0.59.42

4.00

4

2425

S2A

Enchanted

Osinsky, Jodi

Hinkley 41 Competition

144

19:58:41

1.13.41

1.00.35

5.00

5

40258

S2A

Steelkilt

Bergantz, Jim

J-27

123

19:57:15

1.12.15

1.01.03

6.00

6

1115

S2A

Scottish Lion

Smyton, Don

Pearson Flyer

144

20:00:41

1.15.41

1.02.35

7.00

7

40208

S2A

Nightshade

Hutchison, Bob

J-27

123

19:59:32

1.14.32

1.03.20

8.00

8

31067

S2A

Swat

Potter, Bill

Pearson Flyer

138

20:07:29

1.22.29

1.09.56

9.00

9

42128

S2A

RiffRaft

Cultrara, Mark

Pearson Flyer

138

20:13:40

1.28.40

1.16.07

10.00

10

0711
– S3 Fleet

Start:
S3, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00, Distance: 5.34, Course: T72, Wind
dir: 010, Ave wind: 8

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

51327

S3

Coyote

Beahan, Larry

C&C 29-2

177

19:49:31

1.09.31

0.53.46

1.00

1

3907

S3

Salsa

Weiss, Ed

J-24

171

19:50:53

1.10.53

0.55.40

2.00

2

2516

S3

Send It

Galbraith, Matt

J-24

171

19:51:54

1.11.54

0.56.41

3.00

3

3390

S3

CS-ta

Daley, Rob

CS 33

153

19:52:40

1.12.40

0.59.03

4.00

4

10651

S3

Venture

Drew, Bill

Pearson 30

174

19:58:46

1.18.46

1.03.17

5.00

5

87

S3

Orion

Gillman, Bob

C&C 27

183

20:00:12

1.20.12

1.03.55

6.00

6

147

S3

Sir Max

Conway, Brenden

SR MAX 21 Turbo

147

20:01:15

1.21.15

1.08.10

7.00

7

522

S3

Red Dawn

Wick, Rich

Sabre 30-1

183

20:07:08

1.27.08

1.10.51

8.00

8

227

S3

Zoar

Stoddard, Mark

C&C 34

150

20:10:41

1.30.41

1.17.20

9.00

9

0711
– S4 Fleet

Start:
S4, Finishes: Finish time, Time: 18.30.00, Distance: 3.87, Course: T72, Wind
dir: 010, Ave wind: 10

Sail

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

PHRF

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

676

S4

Irish Mist

Kinerk, Scott

C&C 25 OB

222

19:24:36

0.54.36

0.40.17

1.00

1

650

S4

Gotcha Again

Boyce, John

Cal 27-2 IB

204

19:23:38

0.53.38

0.40.29

2.00

2

1202

S4

Bluebill Comet

Stanley, Dean

Cal 25-2 OB

222

19:28:11

0.58.11

0.43.52

3.00

3

11

S4

Goat Boat

Anner, Jonathan

Grampian 22

237

19:32:59

1.02.59

0.47.42

4.00

4

WWW.buffaloharborsailingclub.org

 

Sailwave
Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com