06-20-18 Wed

Posted on 20, June 2018

in Racing Series ,


<!doctype html>

 

 

 

Buffalo
Harbor Sailing Club

2018 BHSC Wed
Night Series

0620 Wed Cool
Water Series Recap

M1
Fleet

Sailed:
4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 8, Scoring system:
Score by Fleet

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0523

0530

0606

0620

Total

Rank

M1

Plumb Bob

Sendor, Mike

Beneteau 36.7

(1.00)

1.00

1.00

1.00

3.00

1st

M1

Mr Pickwick

Hunt, Tom

Soverel 33

(4.00)

2.00

2.00

2.00

6.00

2nd

M1

Cold Duck

Schreiber, Frank

Swan 43

2.00

5.00

4.00

(6.00)

11.00

3rd

M1

Summer Love II

Vaughan, Tom

C&C 34/36 XL

5.00

(6.00)

3.00

4.00

12.00

4th

M1

Flak

Horrigan, Bart

Andrews 30

3.00

(7.00)

7.00

3.00

13.00

5th

M1

Windependence

Egan, John

Catalina 38

7.00

3.00

5.00

(8.00)

15.00

6th

M1

Zelda

Mueller, Charles

Optima 101

(6.00)

4.00

6.00

5.00

15.00

7th

M1

Jolly Mon

Weiss, Paul

C&C 35-3

(12.00 DNC)

12.00 DNC

8.00

7.00

27.00

8th

M2
Fleet

Sailed:
4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 13, Scoring system:
Score by Fleet

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0523

0530

0606

0620

Total

Rank

M2

Hideaway II

Zappo, Joe

C&C 32

2.00

1.00

2.00

(4.00)

5.00

1st

M2

Higher Power

Horth, Wendy

Colgate 26

1.00

4.00

(7.00)

1.00

6.00

2nd

M2

Polonaise

Jurkowski, Wesley

C&C 27-3 Mk 5

(3.00)

3.00

1.00

2.00

6.00

3rd

M2

Stellar Wind

Desjardins, Chuck

Albin-Ballad 30

5.00

2.00

3.00

(14.00 DNS)

10.00

4th

M2

Top Priority

Mangan, Dave

C&C 33-1

6.00

(14.00 DNC)

8.00

2.00

16.00

5th

M2

Avanti

Maywalt, Mike

C&C 29-2

4.00

6.00

6.00

(8.00)

16.00

6th

M2

Toy

Revzin, Dave

Catalina 30 TM

(12.00 DNS)

5.00

5.00

7.00

17.00

7th

M2

Boyhood Dream

Johnsen, Jonathan

Oday 322

7.00

7.00

(15.00 DNC)

10.00

24.00

8th

M2

Out There

Moyer, Jeff

C&C 29

12.00 DNS

11.00 RAF

4.00

(17.00 DNC)

27.00

9th

M2

Zephyr

Kelly, Chuck

Catalina 30

(15.00 DNC)

14.00 DNC

9.00

5.00

28.00

10th

M2

Obsession

Dickhut, Chuck

Catalina 320 WK

12.00 DNS

8.00

10.00

(14.00 DNS)

30.00

11th

M2

Genesis

Gould, Dale

C&C 32

(15.00 DNC)

14.00 DNC

15.00 DNC

6.00

35.00

12th

M2

Ariel

Dubois, Walt

Morgan 30-2

(15.00 DNC)

14.00 DNC

15.00 DNC

9.00

38.00

13th

M3
Fleet

Sailed:
4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 11, Scoring system:
Score by Fleet

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0523

0530

0606

0620

Total

Rank

M3

Deja Vu

Cardella, Art

Ranger 29

(9.00 DNC)

2.00

1.00

3.00

6.00

1st

M3

Dashing Wave

Massey, Ray

Mariner 32

2.00

1.00

3.00

(5.00)

6.00

2nd

M3

Main Brace

Bailey, Michael

Catalina 27 OB

1.00

(5.00)

4.00

2.00

7.00

3rd

M3

Haiku

Stewart, Gayle

Columbia 9.6

(9.00 DNC)

3.00

2.00

4.00

9.00

4th

M3

Wind-Swept

Liedke, Donald

Cal 25-2 OB

3.00

6.00

(7.00 DNF)

7.00

16.00

5th

M3

Whiplash

Savakinas, Alan

Newport 28-2

4.00

4.00

11.00 DNC

(15.00 DNC)

19.00

6th

M3

Luna Moth

Roetter, Joe

Redwing 30

9.00 DNC

(11.00 DNC)

11.00 DNC

1.00

21.00

7th

M3

Summertime

Scherer, Chris

Ericson 27 IB

9.00 DNC

(11.00 DNC)

5.00

9.00

23.00

8th

M3

Temptress

Wright, Darren

Newport 27-3

9.00 DNC

(11.00 DNC)

11.00 DNC

6.00

26.00

9th

M3

Anna

Robinson, Don

Newport 27-2 IB

9.00 DNC

(11.00 DNC)

11.00 DNC

8.00

28.00

10th

M3

Lulu

Weedon, Michael

Ericson 27 IB

9.00 DNC

11.00 DNC

11.00 DNC

(12.00 DNS)

31.00

11th

S1
Fleet

Sailed:
4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 6, Scoring system:
Score by Fleet

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0523

0530

0606

0620

Total

Rank

S1

Damn Yankee

Johnson, Ted

Farr 47 Cus

1.00

(7.00 DNF)

1.00

1.00

3.00

1st

S1

Sledge Hammer

Lewin, Tom

J-120

3.00

1.00

2.00

(4.00)

6.00

2nd

S1

Slider

Kitrenos, Jack

Farr 40

2.00

(4.00)

4.00

2.00

8.00

3rd

S1

Vinyasa

Barry, Mike

J/111

(5.00)

3.00

3.00

3.00

9.00

4th

S1

Game Plan

Grisko, Mike

Beneteau 40.7

4.00

2.00

(5.00)

5.00

11.00

5th

S1

Storm Warning

Kuhn, Merrily

J-120

(6.00)

5.00

6.00

6.00

17.00

6th

S1A
Fleet

Sailed:
4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 6, Scoring system:
Score by Fleet

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0523

0530

0606

0620

Total

Rank

S1A

Sister

Tepas, Tom

J-35

1.00

(2.00)

2.00

1.00

4.00

1st

S1A

Poison Ivy II

Kondziela, Jim

J-35

2.00

(4.00)

3.00

2.00

7.00

2nd

S1A

Black Sheep

Masters, Adam

J-35

(5.00)

3.00

1.00

4.00

8.00

3rd

S1A

Myouri II

Johnson, Paul

J-105 ODR

3.00

1.00

4.00

(5.00)

8.00

4th

S1A

Republic

Augspurger, Diana

J-33

4.00

(5.00)

5.00

3.00

12.00

5th

S1A

Jackpot

Franzek, Jim

J-33

6.00

6.00

(7.00 DNF)

6.00

18.00

6th

S2
Fleet

Sailed:
4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 5, Scoring system:
Score by Fleet

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0523

0530

0606

0620

Total

Rank

S2

The Fish

Schiavoni, Paul

J-29

1.00

1.00

(2.00)

1.00

3.00

1st

S2

Boris

Wittmann, Craig

Andrews 30

2.00

(3.00)

1.00

3.00

6.00

2nd

S2

Abino Hawk

Rains, Peter

F-3

(3.00)

2.00

3.00

2.00

7.00

3rd

S2

Defiance

Baranyi, Andy

Beneteau 35s5

(8.00 DNC)

4.00

4.00

5.00

13.00

4th

S2

Polestar

Dobmeier, Bob

C&C 35-3

8.00 DNC

(9.00 DNC)

9.00 DNC

4.00

21.00

5th

S2A
Fleet

Sailed:
4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 12, Scoring system:
Score by Fleet

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0523

0530

0606

0620

Total

Rank

S2A

Mad Max

Ham, Dick

Laser 28

2.00

(3.00)

1.00

1.00

4.00

1st

S2A

Amazing Potato

Christensen, Eric

J-27

1.00

2.00

2.00

(3.00)

5.00

2nd

S2A

Enchanted

Osinsky, Jodi

Hinkley 41 Competition

3.00

1.00

3.00

(9.00)

7.00

3rd

S2A

Steelkilt

Bergantz, Jim

J-27

10.00 DNC

(15.00 DNC)

4.00

2.00

16.00

4th

S2A

Swat

Potter, Bill

Pearson Flyer

4.00

5.00

(11.00 DSQ)

8.00

17.00

5th

S2A

Fenian

Hayes, Roland

C&C 34

(10.00 DNC)

7.00

6.00

5.00

18.00

6th

S2A

Dog Party

Redding, Jason

Pearson Flyer

(10.00 DNC)

4.00

5.00

10.00

19.00

7th

S2A

Gust-O

Nowack, Tom

Pearson Flyer

(10.00 DNC)

8.00

7.00

6.00

21.00

8th

S2A

RiffRaft

Cultrara, Mark

Pearson Flyer

5.00

9.00

10.00 DNF

(12.00)

24.00

9th

S2A

Scottish Lion

Smyton, Don

Pearson Flyer

10.00 DNC

6.00

(14.00 DNC)

11.00

27.00

10th

S2A

Seitz Seer

Seitz, Don

J-27

10.00 DNC

(15.00 DNC)

14.00 DNC

4.00

28.00

11th

S2A

Nightshade

Hutchison, Bob

J-27

10.00 DNC

12.00 DSQ

(14.00 DNC)

7.00

29.00

12th

S3
Fleet

Sailed:
4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 9, Scoring system:
Score by Fleet

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0523

0530

0606

0620

Total

Rank

S3

Coyote

Beahan, Larry

C&C 29-2

1.00

2.00

(7.00)

1.00

4.00

1st

S3

CS-ta

Daley, Rob

CS 33

4.00

1.00

2.00

(5.00)

7.00

2nd

S3

Foolish Pleasure

Barnhart, Bob

Express 30

2.00

(7.00)

5.00

2.00

9.00

3rd

S3

Venture

Drew, Bill

Pearson 30

4.00

3.00

3.00

(6.00)

10.00

4th

S3

Zoar

Stoddard, Mark

C&C 34

(6.00)

4.00

6.00

3.00

13.00

5th

S3

Red Dawn

Wick, Rich

Sabre 30-1

3.00

5.00

(9.00)

7.00

15.00

6th

S3

Send It

Galbraith, Matt

J-24

11.00 DNC

(12.00 DNC)

4.00

4.00

19.00

7th

S3

Orion

Gillman, Bob

C&C 27

(11.00 DNC)

6.00

8.00

8.00

22.00

8th

S3

Salsa

Weiss, Ed

J-24

11.00 DNC

12.00 DNC

1.00

(13.00 DNC)

24.00

9th

S4
Fleet

Sailed:
4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRF, Entries: 5, Scoring system:
Score by Fleet

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

0523

0530

0606

0620

Total

Rank

S4

Irish Mist

Kinerk, Scott

C&C 25 OB

(8.00 DNC)

2.00

1.00

1.00

4.00

1st

S4

Gotcha Again

Boyce, John

Cal 27-2 IB

2.00

1.00

2.00

(3.00)

5.00

2nd

S4

Bluebill Comet

Stanley, Dean

Cal 25-2 OB

1.00

(4.00)

4.00

2.00

7.00

3rd

S4

Prickly Pete

Cady, David

C&C 24

3.00

3.00

(5.00)

4.00

10.00

4th

S4

Goat Boat

Anner, Jonathan

Grampian 22

8.00 DNC

(9.00 DNC)

3.00

5.00

16.00

5th

0523
– M1 Fleet

Start:
M1, Finishes: Finish time, Time: 18.50.00, Distance: 4.90, Course: ACNM, Wind
dir: 225, Ave wind: 8

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

M1

Plumb Bob

Sendor, Mike

Beneteau 36.7

19.57.21

1.07.21

1.00.29

1.00

1

M1

Cold Duck

Schreiber, Frank

Swan 43

20.03.56

1.13.56

1.02.55

2.00

2

M1

Flak

Horrigan, Bart

Andrews 30

20.01.24

1.11.24

1.02.59

3.00

3

M1

Mr Pickwick

Hunt, Tom

Soverel 33

20.01.48

1.11.48

1.03.48

4.00

4

M1

Summer Love II

Vaughan, Tom

C&C 34/36 XL

20.03.39

1.13.39

1.06.03

5.00

5

M1

Zelda

Mueller, Charles

Optima 101

20.10.44

1.20.44

1.09.28

6.00

6

M1

Windependence

Egan, John

Catalina 38

20.10.55

1.20.55

1.09.44

7.00

7

0530
– M1 Fleet

Start:
M1, Finishes: Finish time, Time: 18.50.00, Distance: 4.74, Course: O(D)(N)Y,
Wind dir: 175, Ave wind: 10

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

M1

Plumb Bob

Sendor, Mike

Beneteau 36.7

19.40.32

0.50.32

0.43.54

1.00

1

M1

Mr Pickwick

Hunt, Tom

Soverel 33

19:43:39

0.53.39

0.45.54

2.00

2

M1

Windependence

Egan, John

Catalina 38

19:51:50

1.01.50

0.51.01

3.00

3

M1

Zelda

Mueller, Charles

Optima 101

19:51:58

1.01.58

0.51.04

4.00

4

M1

Cold Duck

Schreiber, Frank

Swan 43

19:52:33

1.02.33

0.51.53

5.00

5

M1

Summer Love II

Vaughan, Tom

C&C 34/36 XL

19:50:02

1.00.02

0.52.41

6.00

6

M1

Flak

Horrigan, Bart

Andrews 30

19:52:13

1.02.13

0.54.05

7.00

7

0606
– M1 Fleet

Start:
M1, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00, Distance: 4.29, Course: OTVXY, Wind
dir: 250, Ave wind: 11

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

M1

Plumb Bob

Sendor, Mike

Beneteau 36.7

19:33:55

0.48.55

0.42.55

1.00

1

M1

Mr Pickwick

Hunt, Tom

Soverel 33

19:37:57

0.52.57

0.45.57

2.00

2

M1

Summer Love II

Vaughan, Tom

C&C 34/36 XL

19:38:32

0.53.32

0.46.53

3.00

3

M1

Cold Duck

Schreiber, Frank

Swan 43

19:42:06

0.57.06

0.47.27

4.00

4

M1

Windependence

Egan, John

Catalina 38

19:44:11

0.59.11

0.49.23

5.00

5

M1

Zelda

Mueller, Charles

Optima 101

19:44:29

0.59.29

0.49.37

6.00

6

M1

Flak

Horrigan, Bart

Andrews 30

19:46:06

1.01.06

0.53.44

7.00

7

M1

Jolly Mon

Weiss, Paul

C&C 35-3

19:49:43

1.04.43

0.55.17

8.00

8

0620
– M1 Fleet

Start:
M1, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00, Distance: 4.09, Course: OTVXY, Wind
dir: 230, Ave wind: 5

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

M1

Plumb Bob

Sendor, Mike

Beneteau 36.7

19:49:54

1.04.54

0.59.10

1.00

1

M1

Mr Pickwick

Hunt, Tom

Soverel 33

19:51:57

1.06.57

1.00.16

2.00

2

M1

Flak

Horrigan, Bart

Andrews 30

19:52:20

1.07.20

1.00.19

3.00

3

M1

Summer Love II

Vaughan, Tom

C&C 34/36 XL

19:57:25

1.12.25

1.06.05

4.00

4

M1

Zelda

Mueller, Charles

Optima 101

20:01:40

1.16.40

1.07.16

5.00

5

M1

Cold Duck

Schreiber, Frank

Swan 43

20:03:12

1.18.12

1.09.00

6.00

6

M1

Jolly Mon

Weiss, Paul

C&C 35-3

20:06:01

1.21.01

1.12.01

7.00

7

M1

Windependence

Egan, John

Catalina 38

20:10:03

1.25.03

1.15.43

8.00

8

0523
– M2 Fleet

Start:
M2, Finishes: Finish time, Time: 18.50.00, Distance: 4.90, Course: ACNM, Wind
dir: 225, Ave wind: 8

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

M2

Higher Power

Horth, Wendy

Colgate 26

20.06.03

1.16.03

1.02.35

1.00

1

M2

Hideaway II

Zappo, Joe

C&C 32

20.12.29

1.22.29

1.07.57

2.00

2

M2

Polonaise

Jurkowski, Wesley

C&C 27-3 Mk 5

20.16.05

1.26.05

1.10.44

3.00

3

M2

Avanti

Maywalt, Mike

C&C 29-2

20.28.30

1.38.30

1.22.49

4.00

4

M2

Stellar Wind

Desjardins, Chuck

Albin-Ballad 30

20.30.54

1.40.54

1.24.34

5.00

5

M2

Top Priority

Mangan, Dave

C&C 33-1

20.16.46

1.26.46

1.31.40

6.00

6

M2

Boyhood Dream

Johnsen, Jonathan

Oday 322

20.50.54

2.00.54

1.44.34

7.00

7

M2

Toy

Revzin, Dave

Catalina 30 TM

 

DNS

 

12.00

8

M2

Out There

Moyer, Jeff

C&C 29

 

DNS

 

12.00

8

M2

Obsession

Dickhut, Chuck

Catalina 320 WK

 

DNS

 

12.00

8

0530
– M2 Fleet

Start:
M2, Finishes: Finish time, Time: 18.50.00, Distance: 4.74, Course: O(D)(N)Y,
Wind dir: 175, Ave wind: 10

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

M2

Hideaway II

Zappo, Joe

C&C 32

19:53:07

1.03.07

0.49.03

1.00

1

M2

Stellar Wind

Desjardins, Chuck

Albin-Ballad 30

19:55:38

1.05.38

0.49.50

2.00

2

M2

Polonaise

Jurkowski, Wesley

C&C 27-3 Mk 5

19:55:39

1.05.39

0.50.48

3.00

3

M2

Higher Power

Horth, Wendy

Colgate 26

19:54:38

1.04.38

0.51.36

4.00

4

M2

Toy

Revzin, Dave

Catalina 30 TM

19:58:18

1.08.18

0.52.49

5.00

5

M2

Avanti

Maywalt, Mike

C&C 29-2

19:59:34

1.09.34

0.54.24

6.00

6

M2

Boyhood Dream

Johnsen, Jonathan

Oday 322

20:05:28

1.15.28

0.59.40

7.00

7

M2

Obsession

Dickhut, Chuck

Catalina 320 WK

20:07:38

1.17.38

1.03.15

8.00

8

M2

Out There

Moyer, Jeff

C&C 29

19:58:33

RAF

 

11.00

9

0606
– M2 Fleet

Start:
M2, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00, Distance: 3.51, Course: OPVXY, Wind
dir: 250, Ave wind: 11

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

M2

Polonaise

Jurkowski, Wesley

C&C 27-3 Mk 5

19:33:09

0.48.09

0.37.09

1.00

1

M2

Hideaway II

Zappo, Joe

C&C 32

19:33:22

0.48.22

0.37.57

2.00

2

M2

Stellar Wind

Desjardins, Chuck

Albin-Ballad 30

19:34:40

0.49.40

0.37.58

3.00

3

M2

Out There

Moyer, Jeff

C&C 29

19:35:29

0.50.29

0.38.58

4.00

4

M2

Toy

Revzin, Dave

Catalina 30 TM

19:36:17

0.51.17

0.39.49

5.00

5

M2

Avanti

Maywalt, Mike

C&C 29-2

19:36:41

0.51.41

0.40.27

6.00

6

M2

Higher Power

Horth, Wendy

Colgate 26

19:36:52

0.51.52

0.42.13

7.00

7

M2

Top Priority

Mangan, Dave

C&C 33-1

19:37:08

0.52.08

0.42.43

8.00

8

M2

Zephyr

Kelly, Chuck

Catalina 30

19:39:23

0.54.23

0.42.59

9.00

9

M2

Obsession

Dickhut, Chuck

Catalina 320 WK

19:43:50

0.58.50

0.48.11

10.00

10

0620
– M2 Fleet

Start:
M2, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00, Distance: 3.31, Course: OPVXY, Wind
dir: 230, Ave wind: 5

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

M2

Higher Power

Horth, Wendy

Colgate 26

19:43:10

0.58.10

0.49.04

1.00

1

M2

Polonaise

Jurkowski, Wesley

C&C 27-3 Mk 5

19:47:11

1.02.11

0.51.49

2.00

2

M2

Top Priority

Mangan, Dave

C&C 33-1

19:45:42

1.00.42

0.51.49

2.00

2

M2

Hideaway II

Zappo, Joe

C&C 32

19:47:24

1.02.24

0.52.35

4.00

4

M2

Zephyr

Kelly, Chuck

Catalina 30

19:50:44

1.05.44

0.54.59

5.00

5

M2

Genesis

Gould, Dale

C&C 32

19:50:04

1.05.04

0.55.05

6.00

6

M2

Toy

Revzin, Dave

Catalina 30 TM

19:51:12

1.06.12

0.55.23

7.00

7

M2

Avanti

Maywalt, Mike

C&C 29-2

19:53:47

1.08.47

0.58.11

8.00

8

M2

Ariel

Dubois, Walt

Morgan 30-2

19:56:48

1.11.48

1.01.39

9.00

9

M2

Boyhood Dream

Johnsen, Jonathan

Oday 322

20:09:38

1.24.38

1.13.36

10.00

10

M2

Stellar Wind

Desjardins, Chuck

Albin-Ballad 30

 

DNS

 

14.00

11

M2

Obsession

Dickhut, Chuck

Catalina 320 WK

 

DNS

 

14.00

11

0523
– M3 Fleet

Start:
M3, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00, Distance: 4.90, Course: ACNM, Wind
dir: 225, Ave wind: 8

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

M3

Main Brace

Bailey, Michael

Catalina 27 OB

20.27.03

1.42.03

1.24.05

1.00

1

M3

Dashing Wave

Massey, Ray

Mariner 32

20.30.36

1.45.36

1.25.01

2.00

2

M3

Wind-Swept

Liedke, Donald

Cal 25-2 OB

20.33.06

1.48.06

1.28.40

3.00

3

M3

Whiplash

Savakinas, Alan

Newport 28-2

20.31.28

1.46.28

1.28.45

4.00

4

0530
– M3 Fleet

Start:
M3, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00, Distance: 4.74, Course: O(D)(N)Y,
Wind dir: 175, Ave wind: 10

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

M3

Dashing Wave

Massey, Ray

Mariner 32

19:56:17

1.11.17

0.51.23

1.00

1

M3

Deja Vu

Cardella, Art

Ranger 29

19:54:20

1.09.20

0.53.23

2.00

2

M3

Haiku

Stewart, Gayle

Columbia 9.6

19:55:04

1.10.04

0.53.24

3.00

3

M3

Whiplash

Savakinas, Alan

Newport 28-2

19:58:35

1.13.35

0.56.26

4.00

4

M3

Main Brace

Bailey, Michael

Catalina 27 OB

20:00:35

1.15.35

0.58.12

5.00

5

M3

Wind-Swept

Liedke, Donald

Cal 25-2 OB

20:03:27

1.18.27

0.59.39

6.00

6

0606
– M3 Fleet

Start:
M3, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00, Distance: 3.51, Course: OPVXY, Wind
dir: 250, Ave wind: 11

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

M3

Deja Vu

Cardella, Art

Ranger 29

19:29:33

0.49.33

0.37.44

1.00

1

M3

Haiku

Stewart, Gayle

Columbia 9.6

19:30:49

0.50.49

0.38.28

2.00

2

M3

Dashing Wave

Massey, Ray

Mariner 32

19:34:38

0.54.38

0.39.53

3.00

3

M3

Main Brace

Bailey, Michael

Catalina 27 OB

19:35:30

0.55.30

0.42.38

4.00

4

M3

Summertime

Scherer, Chris

Ericson 27 IB

19:45:14

1.05.14

0.49.54

5.00

5

M3

Wind-Swept

Liedke, Donald

Cal 25-2 OB

 

DNF

 

7.00

6

0620
– M3 Fleet

Start:
M3, Finishes: Finish time, Time: 18.40.00, Distance: 3.31, Course: OPVXY, Wind
dir: 230, Ave wind: 5

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

M3

Luna Moth

Roetter, Joe

Redwing 30

19:41:51

1.01.51

0.50.32

1.00

1

M3

Main Brace

Bailey, Michael

Catalina 27 OB

19:43:48

1.03.48

0.51.40

2.00

2

M3

Deja Vu

Cardella, Art

Ranger 29

19:45:40

1.05.40

0.54.31

3.00

3

M3

Haiku

Stewart, Gayle

Columbia 9.6

19:48:19

1.08.19

0.56.41

4.00

4

M3

Dashing Wave

Massey, Ray

Mariner 32

19:54:26

1.14.26

1.00.32

5.00

5

M3

Temptress

Wright, Darren

Newport 27-3

19:53:35

1.13.35

1.01.37

6.00

6

M3

Wind-Swept

Liedke, Donald

Cal 25-2 OB

19:56:52

1.16.52

1.03.44

7.00

7

M3

Anna

Robinson, Don

Newport 27-2 IB

19:57:08

1.17.08

1.05.10

8.00

8

M3

Summertime

Scherer, Chris

Ericson 27 IB

20:12:06

1.32.06

1.17.39

9.00

9

M3

Lulu

Weedon, Michael

Ericson 27 IB

 

DNS

 

12.00

10

0523
– S1 Fleet

Start:
S1, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00, Distance: 6.13, Course: ACDM, Wind
dir: 225, Ave wind: 8

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S1

Damn Yankee

Johnson, Ted

Farr 47 Cus

19.36.38

1.01.38

1.03.10

1.00

1

S1

Slider

Kitrenos, Jack

Farr 40

19.38.53

1.03.53

1.04.48

2.00

2

S1

Sledge Hammer

Lewin, Tom

J-120

19.46.56

1.11.56

1.07.20

3.00

3

S1

Game Plan

Grisko, Mike

Beneteau 40.7

19.50.16

1.15.16

1.10.22

4.00

4

S1

Vinyasa

Barry, Mike

J/111

19.50.01

1.15.01

1.11.02

5.00

5

S1

Storm Warning

Kuhn, Merrily

J-120

19.51.13

1.16.13

1.11.37

6.00

6

0530
– S1 Fleet

Start:
S1, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00, Distance: 10.09, Course:
O(D)(L)(A)(D)Y, Wind dir: 175, Ave wind: 10

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S1

Sledge Hammer

Lewin, Tom

J-120

20:07:36

1.32.36

1.25.02

1.00

1

S1

Game Plan

Grisko, Mike

Beneteau 40.7

20:11:43

1.36.43

1.28.39

2.00

2

S1

Vinyasa

Barry, Mike

J/111

20:11:35

1.36.35

1.30.01

3.00

3

S1

Slider

Kitrenos, Jack

Farr 40

20:06:09

1.31.09

1.32.40

4.00

4

S1

Storm Warning

Kuhn, Merrily

J-120

20:20:16

1.45.16

1.37.42

5.00

5

S1

Damn Yankee

Johnson, Ted

Farr 47 Cus

 

DNF

 

7.00

6

0606
– S1 Fleet

Start:
S1, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00, Distance: 7.16, Course: OTXTXY, Wind
dir: 250, Ave wind: 11

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S1

Damn Yankee

Johnson, Ted

Farr 47 Cus

19:47:37

1.12.37

1.14.24

1.00

1

S1

Sledge Hammer

Lewin, Tom

J-120

19:58:37

1.23.37

1.18.15

2.00

2

S1

Vinyasa

Barry, Mike

J/111

19:59:01

1.24.01

1.19.22

3.00

3

S1

Slider

Kitrenos, Jack

Farr 40

19:53:37

1.18.37

1.19.41

4.00

4

S1

Game Plan

Grisko, Mike

Beneteau 40.7

20:01:14

1.26.14

1.20.30

5.00

5

S1

Storm Warning

Kuhn, Merrily

J-120

20:01:33

1.26.33

1.21.11

6.00

6

0620
– S1 Fleet

Start:
S1, Finishes: Finish time, Time: 18.35.00, Distance: 6.49, Course: OTVXPXY,
Wind dir: 230, Ave wind: 5

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S1

Damn Yankee

Johnson, Ted

Farr 47 Cus

19:58:28

1.23.28

1.25.05

1.00

1

S1

Slider

Kitrenos, Jack

Farr 40

19:59:24

1.24.24

1.25.22

2.00

2

S1

Vinyasa

Barry, Mike

J/111

20:06:55

1.31.55

1.27.42

3.00

3

S1

Sledge Hammer

Lewin, Tom

J-120

20:08:33

1.33.33

1.28.41

4.00

4

S1

Game Plan

Grisko, Mike

Beneteau 40.7

20:13:33

1.38.33

1.33.21

5.00

5

S1

Storm Warning

Kuhn, Merrily

J-120

20:15:04

1.40.04

1.35.12

6.00

6

0523
– S1A Fleet

Start:
S1A, Finishes: Finish time, Time: 18.30.00, Distance: 6.13, Course: ACDM, Wind
dir: 225, Ave wind: 8

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S1A

Sister

Tepas, Tom

J-35

19.47.02

1.17.02

1.09.41

1.00

1

S1A

Poison Ivy II

Kondziela, Jim

J-35

19.48.40

1.18.40

1.11.19

2.00

2

S1A

Myouri II

Johnson, Paul

J-105 ODR

19.51.01

1.21.01

1.11.49

3.00

3

S1A

Republic

Augspurger, Diana

J-33

19.51.22

1.21.22

1.12.47

4.00

4

S1A

Black Sheep

Masters, Adam

J-35

19.50.31

1.20.31

1.13.10

5.00

5

S1A

Jackpot

Franzek, Jim

J-33

19.53.46

1.23.46

1.15.11

6.00

6

0530
– S1A Fleet

Start:
S1A, Finishes: Finish time, Time: 18.30.00, Distance: 10.09, Course:
O(D)(L)(A)(D)Y, Wind dir: 175, Ave wind: 10

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S1A

Myouri II

Johnson, Paul

J-105 ODR

20:13:17

1.43.17

1.28.09

1.00

1

S1A

Sister

Tepas, Tom

J-35

20:10:49

1.40.49

1.28.43

2.00

2

S1A

Black Sheep

Masters, Adam

J-35

20:12:46

1.42.46

1.30.40

3.00

3

S1A

Poison Ivy II

Kondziela, Jim

J-35

20:13:38

1.43.38

1.31.32

4.00

4

S1A

Republic

Augspurger, Diana

J-33

20:20:52

1.50.52

1.36.44

5.00

5

S1A

Jackpot

Franzek, Jim

J-33

20:22:01

1.52.01

1.37.53

6.00

6

0606
– S1A Fleet

Start:
S1A, Finishes: Finish time, Time: 18.30.00, Distance: 7.16, Course: OTXTXY,
Wind dir: 250, Ave wind: 11

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S1A

Black Sheep

Masters, Adam

J-35

19:55:50

1.25.50

1.17.14

1.00

1

S1A

Sister

Tepas, Tom

J-35

19:58:09

1.28.09

1.19.33

2.00

2

S1A

Poison Ivy II

Kondziela, Jim

J-35

19:58:39

1.28.39

1.20.03

3.00

3

S1A

Myouri II

Johnson, Paul

J-105 ODR

20:01:06

1.31.06

1.20.22

4.00

4

S1A

Republic

Augspurger, Diana

J-33

20:01:53

1.31.53

1.21.52

5.00

5

S1A

Jackpot

Franzek, Jim

J-33

 

DNF

 

7.00

6

0620
– S1A Fleet

Start:
S1A, Finishes: Finish time, Time: 18.30.00, Distance: 6.49, Course: OTVXPXY,
Wind dir: 230, Ave wind: 5

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S1A

Sister

Tepas, Tom

J-35

20:06:06

1.36.06

1.28.19

1.00

1

S1A

Poison Ivy II

Kondziela, Jim

J-35

20:06:22

1.36.22

1.28.35

2.00

2

S1A

Republic

Augspurger, Diana

J-33

20:12:48

1.42.48

1.33.43

3.00

3

S1A

Black Sheep

Masters, Adam

J-35

20:12:33

1.42.33

1.34.46

4.00

4

S1A

Myouri II

Johnson, Paul

J-105 ODR

20:16:38

1.46.38

1.36.54

5.00

5

S1A

Jackpot

Franzek, Jim

J-33

20:21:32

1.51.32

1.42.27

6.00

6

0523
– S2 Fleet

Start:
S2, Finishes: Finish time, Time: 18.25.00, Distance: 6.13, Course: ACDM, Wind
dir: 225, Ave wind: 8

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S2

The Fish

Schiavoni, Paul

J-29

19.42.30

1.17.30

1.06.10

1.00

1

S2

Boris

Wittmann, Craig

Andrews 30

19.45.50

1.20.50

1.10.43

2.00

2

S2

Abino Hawk

Rains, Peter

F-3

19.49.59

1.24.59

1.15.11

3.00

3

0530
– S2 Fleet

Start:
S2, Finishes: Finish time, Time: 18.25.00, Distance: 10.09, Course:
O(D)(L)(A)(D}Y, Wind dir: 175, Ave wind: 10

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S2

The Fish

Schiavoni, Paul

J-29

20:17:17

1.52.17

1.33.37

1.00

1

S2

Abino Hawk

Rains, Peter

F-3

20:15:02

1.50.02

1.33.53

2.00

2

S2

Boris

Wittmann, Craig

Andrews 30

20:15:41

1.50.41

1.34.02

3.00

3

S2

Defiance

Baranyi, Andy

Beneteau 35s5

20:26:11

2.01.11

1.41.30

4.00

4

0606
– S2 Fleet

Start:
S2, Finishes: Finish time, Time: 18.25.00, Distance: 6.18, Course: OTXPXY, Wind
dir: 250, Ave wind: 11

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S2

Boris

Wittmann, Craig

Andrews 30

19:43:25

1.18.25

1.08.13

1.00

1

S2

The Fish

Schiavoni, Paul

J-29

19:46:29

1.21.29

1.10.03

2.00

2

S2

Abino Hawk

Rains, Peter

F-3

19:45:14

1.20.14

1.10.21

3.00

3

S2

Defiance

Baranyi, Andy

Beneteau 35s5

19:55:17

1.30.17

1.18.14

4.00

4

0620
– S2 Fleet

Start:
S2, Finishes: Finish time, Time: 18.25.00, Distance: 5.71, Course: OPVXPXY,
Wind dir: 230, Ave wind: 5

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S2

The Fish

Schiavoni, Paul

J-29

19:58:57

1.33.57

1.23.23

1.00

1

S2

Abino Hawk

Rains, Peter

F-3

19:58:11

1.33.11

1.24.03

2.00

2

S2

Boris

Wittmann, Craig

Andrews 30

19:59:31

1.34.31

1.25.06

3.00

3

S2

Polestar

Dobmeier, Bob

C&C 35-3

20:02:58

1.37.58

1.26.50

4.00

4

S2

Defiance

Baranyi, Andy

Beneteau 35s5

20:11:12

1.46.12

1.35.04

5.00

5

0523
– S2A Fleet

Start:
S2A, Finishes: Finish time, Time: 18.20.00, Distance: 6.13, Course: ACDM, Wind
dir: 225, Ave wind: 8

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S2A

Amazing Potato

Christensen, Eric

J-27

19.41.43

1.21.43

1.09.09

1.00

1

S2A

Mad Max

Ham, Dick

Laser 28

19.48.03

1.28.03

1.14.15

2.00

2

S2A

Enchanted

Osinsky, Jodi

Hinkley 41 Competition

19.50.26

1.30.26

1.15.43

3.00

3

S2A

Swat

Potter, Bill

Pearson Flyer

19.52.01

1.32.01

1.17.55

4.00

4

S2A

RiffRaft

Cultrara, Mark

Pearson Flyer

20.05.25

1.45.25

1.31.37

5.00

5

0530
– S2A Fleet

Start:
S2A, Finishes: Finish time, Time: 18.20.00, Distance: 10.09, Course:
O(D)(L)(A)(D)Y, Wind dir: 175, Ave wind: 10

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S2A

Enchanted

Osinsky, Jodi

Hinkley 41 Competition

20:11:05

1.51.05

1.26.52

1.00

1

S2A

Amazing Potato

Christensen, Eric

J-27

20:09:01

1.49.01

1.28.20

2.00

2

S2A

Mad Max

Ham, Dick

Laser 28

20:15:06

1.55.06

1.32.24

3.00

3

S2A

Dog Party

Redding, Jason

Pearson Flyer

20:19:46

1.59.46

1.36.34

4.00

4

S2A

Swat

Potter, Bill

Pearson Flyer

20:21:56

2.01.56

1.38.44

5.00

5

S2A

Scottish Lion

Smyton, Don

Pearson Flyer

20:27:45

2.07.45

1.43.32

6.00

6

S2A

Fenian

Hayes, Roland

C&C 34

20:28:52

2.08.52

1.44.39

7.00

7

S2A

Gust-O

Nowack, Tom

Pearson Flyer

20:28:20

2.08.20

1.45.08

8.00

8

S2A

RiffRaft

Cultrara, Mark

Pearson Flyer

20:29:20

2.09.20

1.46.38

9.00

9

S2A

Nightshade

Hutchison, Bob

J-27

20:20:35

DSQ

 

12.00

10

0606
– S2A Fleet

Start:
S2A, Finishes: Finish time, Time: 18.20.00, Distance: 6.18, Course: OTXPXY,
Wind dir: 250, Ave wind: 11

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S2A

Mad Max

Ham, Dick

Laser 28

19:40:58

1.20.58

1.07.04

1.00

1

S2A

Amazing Potato

Christensen, Eric

J-27

19:39:57

1.19.57

1.07.17

2.00

2

S2A

Enchanted

Osinsky, Jodi

Hinkley 41 Competition

19:43:18

1.23.18

1.08.28

3.00

3

S2A

Steelkilt

Bergantz, Jim

J-27

19:44:53

1.24.53

1.12.13

4.00

4

S2A

Dog Party

Redding, Jason

Pearson Flyer

19:47:10

1.27.10

1.12.57

5.00

5

S2A

Fenian

Hayes, Roland

C&C 34

19:51:49

1.31.49

1.16.59

6.00

6

S2A

Gust-O

Nowack, Tom

Pearson Flyer

19:55:30

1.35.30

1.21.17

7.00

7

S2A

RiffRaft

Cultrara, Mark

Pearson Flyer

 

DNF

 

10.00

8

S2A

Swat

Potter, Bill

Pearson Flyer

19:52:00

DSQ

 

11.00

9

0620
– S2A Fleet

Start:
S2A, Finishes: Finish time, Time: 18.20.00, Distance: 5.71, Course: OPVXPXY,
Wind dir: 230, Ave wind: 5

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S2A

Mad Max

Ham, Dick

Laser 28

19:51:28

1.31.28

1.18.37

1.00

1

S2A

Steelkilt

Bergantz, Jim

J-27

19:50:31

1.30.31

1.18.49

2.00

2

S2A

Amazing Potato

Christensen, Eric

J-27

19:53:08

1.33.08

1.21.26

3.00

3

S2A

Seitz Seer

Seitz, Don

J-27

19:54:48

1.34.48

1.23.06

4.00

4

S2A

Fenian

Hayes, Roland

C&C 34

20:01:18

1.41.18

1.27.36

5.00

5

S2A

Gust-O

Nowack, Tom

Pearson Flyer

20:05:08

1.45.08

1.32.00

6.00

6

S2A

Nightshade

Hutchison, Bob

J-27

20:04:19

1.44.19

1.32.37

7.00

7

S2A

Swat

Potter, Bill

Pearson Flyer

20:07:15

1.47.15

1.34.07

8.00

8

S2A

Enchanted

Osinsky, Jodi

Hinkley 41 Competition

20:07:57

1.47.57

1.34.15

9.00

9

S2A

Dog Party

Redding, Jason

Pearson Flyer

20:10:12

1.50.12

1.37.04

10.00

10

S2A

Scottish Lion

Smyton, Don

Pearson Flyer

20:12:21

1.52.21

1.38.39

11.00

11

S2A

RiffRaft

Cultrara, Mark

Pearson Flyer

20:22:26

2.02.26

1.49.35

12.00

12

0523
– S3 Fleet

Start:
S3, Finishes: Finish time, Time: 18.15.00, Distance: 6.13, Course: ACDM, Wind
dir: 225, Ave wind: 8

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S3

Coyote

Beahan, Larry

C&C 29-2

19.52.38

1.37.38

1.19.33

1.00

1

S3

Foolish Pleasure

Barnhart, Bob

Express 30

19.50.03

1.35.03

1.20.02

2.00

2

S3

Red Dawn

Wick, Rich

Sabre 30-1

19.57.11

1.42.11

1.23.29

3.00

3

S3

CS-ta

Daley, Rob

CS 33

19.54.15

1.39.15

1.23.37

4.00

4

S3

Venture

Drew, Bill

Pearson 30

19.56.24

1.41.24

1.23.37

4.00

4

S3

Zoar

Stoddard, Mark

C&C 34

19.55.44

1.40.44

1.25.25

6.00

6

0530
– S3 Fleet

Start:
S3, Finishes: Finish time, Time: 18.15.00, Distance: 10.09, Course:
O(D)(L)(A)(D)Y, Wind dir: 175, Ave wind: 10

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S3

CS-ta

Daley, Rob

CS 33

20:18:28

2.03.28

1.37.44

1.00

1

S3

Coyote

Beahan, Larry

C&C 29-2

20:22:34

2.07.34

1.37.48

2.00

2

S3

Venture

Drew, Bill

Pearson 30

20:23:30

2.08.30

1.39.14

3.00

3

S3

Zoar

Stoddard, Mark

C&C 34

20:21:22

2.06.22

1.41.09

4.00

4

S3

Red Dawn

Wick, Rich

Sabre 30-1

20:28:39

2.13.39

1.42.53

5.00

5

S3

Orion

Gillman, Bob

C&C 27

20:29:22

2.14.22

1.43.36

6.00

6

S3

Foolish Pleasure

Barnhart, Bob

Express 30

20:24:04

2.09.04

1.44.21

7.00

7

0606
– S3 Fleet

Start:
S3, Finishes: Finish time, Time: 18.15.00, Distance: 4.29, Course: OTVXY, Wind
dir: 250, Ave wind: 11

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S3

Salsa

Weiss, Ed

J-24

19:12:01

0.57.01

0.44.47

1.00

1

S3

CS-ta

Daley, Rob

CS 33

19:11:16

0.56.16

0.45.20

2.00

2

S3

Venture

Drew, Bill

Pearson 30

19:12:50

0.57.50

0.45.24

3.00

3

S3

Send It

Galbraith, Matt

J-24

19:13:07

0.58.07

0.45.53

4.00

4

S3

Foolish Pleasure

Barnhart, Bob

Express 30

19:11:31

0.56.31

0.46.00

5.00

5

S3

Zoar

Stoddard, Mark

C&C 34

19:12:27

0.57.27

0.46.44

6.00

6

S3

Coyote

Beahan, Larry

C&C 29-2

19:14:57

0.59.57

0.47.18

7.00

7

S3

Orion

Gillman, Bob

C&C 27

19:17:18

1.02.18

0.49.13

8.00

8

S3

Red Dawn

Wick, Rich

Sabre 30-1

19:19:44

1.04.44

0.51.39

9.00

9

0620
– S3 Fleet

Start:
S3, Finishes: Finish time, Time: 18.15.00, Distance: 4.09, Course: OTVXY, Wind
dir: 230, Ave wind: 5

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S3

Coyote

Beahan, Larry

C&C 29-2

19:24:53

1.09.53

0.57.49

1.00

1

S3

Foolish Pleasure

Barnhart, Bob

Express 30

19:25:07

1.10.07

1.00.06

2.00

2

S3

Zoar

Stoddard, Mark

C&C 34

19:26:02

1.11.02

1.00.49

3.00

3

S3

Send It

Galbraith, Matt

J-24

19:28:08

1.13.08

1.01.29

4.00

4

S3

CS-ta

Daley, Rob

CS 33

19:28:10

1.13.10

1.02.44

5.00

5

S3

Venture

Drew, Bill

Pearson 30

19:29:37

1.14.37

1.02.45

6.00

6

S3

Red Dawn

Wick, Rich

Sabre 30-1

19:30:58

1.15.58

1.03.30

7.00

7

S3

Orion

Gillman, Bob

C&C 27

19:31:39

1.16.39

1.04.11

8.00

8

0523
– S4 Fleet

Start:
S4, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00., Distance: 4.90, Course: ACNM, Wind
dir: 225, Ave wind: 8

Fleet

Boat

HelmName

Boat Type

Finish

Elapsed

Corrected

Points

Rank

S4

Bluebill Comet

Stanley, Dean

Cal 25-2 OB

20.18.22

1.33.22

1.15.14

1.00

1

S4

Gotcha Again

Boyce, John

Cal 27-2 IB

20.20.45

1.35.45

1.19.05

2.00

2

S4

Prickly Pete

Cady, David

C&C 24

20.24.54

1.39.54

1.20.33

3.00

3

0530
– S4 Fleet

Start:
S4, Finishes: Finish time, Time: 18.45.00., Distance: 4.74, Course: O(D)(N)Y,
Wind dir: 175, Ave wind: 10